Eğitim

12. Sınıflar Devamsızlıktan Sınıfta Kalmayacak

12. Sınıflar Devamsızlıktan Sınıfta Kalmayacak! Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 12. sınıf öğrencilerinin devamsızlık nedeniyle sınıfta kalmayacaklarını duyurdu. Özer, CNN Türk’teki canlı yayında yaptığı açıklamada, deprem sonrası bölgedeki eğitim durumunu ele aldıklarını ve öğrencilerin normal eğitimlerine devam etmelerini sağlamak için hızlı bir şekilde önlemler aldıklarını belirtti.

12. Sınıflar Devamsızlıktan Sınıfta Kalmayacak! Özer, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından güvenli olmayan okullarda eğitim öğretime başlamadıklarını ifade etti. Bölgede bulunan 20.868 okulun, yalnızca 24 tanesinin depremde hasar gördüğünü söyledi. Özellikle deprem sonrasında, okulların güvenli binalar olduğu gerçeğinin ortaya çıktığını vurguladı.

12. Sınıflar İçin Devamsızlık Kararı

Deprem bölgesindeki öğrencilerin başka illere nakil taleplerine değinen Özer, yaklaşık 60 bin öğrencinin geri döndüğünü ifade etti. Kahramanmaraş ve Hatay gibi en çok etkilenen illerdeki öğrencilerin büyük bir çoğunluğunun döndüğünü belirtti. Gaziantep’teki öğrenci sayısının da 8.006 olduğunu açıkladı.

12. Sınıflar Devamsızlıktan Sınıfta Kalmayacak
12. Sınıflar Devamsızlıktan Sınıfta Kalmayacak

Bakan Özer, deprem bölgesinde eğitim gören öğrencilerin not sistemini değiştirdiklerini dile getirdi. Buna göre, ikinci döneme sınavlara girmeyen öğrencilerin birinci dönem notlarının geçerli olacağını ifade etti. Sınava giren öğrenciler için ise iki seçeneğin olduğunu belirtti. Öğrencilerin istedikleri derslerde birinci dönem notundan daha düşük ya da daha yüksek bir not alabileceklerini söyledi. Daha düşük bir not alınması durumunda bu notun dikkate alınmayacağını, ancak daha yüksek bir not alınması halinde ise bu notun dikkate alınacağını açıkladı. Bu uygulamanın öğrencilerin sınava girmelerine yönelik motivasyonlarını artırıcı bir teşvik olduğunu ifade etti. Ortaöğretimde ise tüm öğrencilerin, sorumlu ders sayısına bakılmaksızın bir üst sınıfa geçirileceğini belirtti.

Bakan Özer, Liselere Geçiş Sistemi (LGS) sınavıyla ilgili olarak da öğrencileri fazla yormayacaklarını vurguladı. Ayrıca, deprem bölgesindeki öğrencilere destekleme ve yetiştirme kursları düzenlediklerini söyledi. Depremzedeler için 3.450 destekleme ve yetiştirme kursu noktası oluşturduklarını belirtti ve bu bölgelerdeki öğrencilere yardımlarının devam edeceğini ifade etti.

Bakan Özer, 12. sınıf öğrencilerinin devamsızlık durumuyla ilgili bir çalışma yapılıp yapılmayacağına ilişkin soruya, “Bu dönemde travmatik bir süreç yaşandı, sadece 10 il değil hepimiz acı çektik, çocuklarımız acı çekti, arkadaşlarını düşündüler. Bu nedenle bu konuyu erken açıklayacağız. 12. sınıf öğrencilerimizi devamsızlık nedeniyle bırakmayacağız, onlar muaf tutulacak ve Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) rahat bir şekilde hazırlanabilecekler” şeklinde cevap verdi.

Telafi Eğitimi Olacak

Özer ayrıca, 1 Ağustos ile 1 Eylül tarihleri arasında deprem bölgesindeki tüm illerde eğitim gören öğrencilere yönelik telafi programının düzenleneceğini ifade etti. Bu program kapsamında ilkokul, ortaokul ve lise düzeyinde telafi eğitimlerinin gerçekleştirileceğini belirtti.

Son olarak, Meslek liselerinin popüler hale geldiğini ve öğrencilerin mesleki eğitime daha fazla ilgi gösterdiğini söyledi. Özellikle ASELSAN Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi gibi meslek liselerinin, başarılı öğrenciler tarafından tercih edildiğini ifade etti. Akademik başarı gösteren öğrencilerin mesleki eğitime ilgi göstermesinin önemli bir gelişme olduğunu vurguladı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu