Güzellik

Saç Dökülmesine İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

Saç Dökülmesine İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir? Saç dökülmesine iyi gelen yiyecekler, koyu yeşil yapraklıklar, balık çeşitleri, kırmızı renkli meyveler, tahıllar, fasulyeler gibi önemli olarak protein ve vitamin bakımından yoğun olan besinlerdir.

Saç Dökülmesine İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir? Saç dökülmesine neden olan besinlerin bir kısmı elma sirkesinde olduğu gibi basitçe saç derisine sürülebilirken, diğerlerinin ise istenilen etkiyi elde etmek için düzenli olarak tüketilmesi gerekir. Bu besinleri sıraladık.

Kırmızı Besinler ve Turunçgiller

Saç dökülmesine iyi gelen yiyecekler listesinde bu besinler de var. Çilek, kiraz, ahududu ve guava gibi meyveler ve portakal, mandalina ve limon gibi turunçgiller, saç köklerini serbest radikallerin neden olduğu hasardan korumaya yardımcı olan C vitamini de dahil olmak üzere mükemmel antioksidan kaynaklarıdır.

Saç Dökülmesine İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir
Saç Dökülmesine İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir

Fındık ve Tohumlar

Fındık, keten tohumu veya chia tohumları çinko, magnezyum, B vitaminleri, E vitamini, selenyum ve omega 3 dahil olmak üzere saç dökülmesini önleyen önemli besinler açısından zengin besinlerdir.

Fasulye ve Pirinç

Pirinç ve fasulye, bir araya geldiklerinde saç tellerini güçlendiren ve dolayısıyla düzenli olarak tüketildiğinde saç tellerini koruyan bileşenler olan kolajen ve keratini oluşturan proteinlere yol açan amino asitlere sahip oldukları için saç sağlığını geliştirmek için mükemmel bir kombinasyondur.

Biberiye

Biberiye, kafa derisinin aşırı yağlanması ve saç dökülmesine neden olabilen kepek oluşumuyla savaşmaya yardımcı olan antioksidan ve antiseptik özelliklere sahip flavonoidler, terpenler ve fenolik asitler açısından zengin bir şifalı bitkidir. Bu bitki doğrudan saç derisine çay şeklinde uygulanabilir.

Elma Sirkesi

Saç dökülmesine iyi gelen yiyecekler arasındadır. Elma sirkesi, C vitamini ve B vitaminleri gibi saç dostu vitaminler ve minerallerin yanı sıra, kepeği kontrol etmeye yardımcı olabilecek, saç derinizdeki deriyi pul pul dökmeye yardımcı olan anti-enflamatuar etkiye sahip alfa hidroksi asit açısından zengindir. Ek olarak, elma sirkesi, kafa derisinin asitliğini dengelemeye yardımcı olan asidik bir pH’a sahiptir ve aynı zamanda antiseptik bir etki içerir. Bu da hafif enfeksiyonlar veya kaşıntı gibi kafa derisi ve saç sorunlarına neden olabilen bakteri veya mantarları kontrol etmeye destek olur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu