Sağlık

Genç Kızlarda Adet Düzensizliğinin Nedenleri

Genç Kızlarda Adet Düzensizliğinin Nedenleri Nelerdir? Araştırmalara göre kadınların bir çoğunluğunun adet dönemlerinde değişen yoğunlukta ağrılar yaşadığı ve bu dönemde dengesiz beslenme ve beslenme düzensizlikleri, metabolik bozukluklar gibi davranışların yaşam kalitelerini olumsuz yönde etkileyebileceği gösterilmiştir.

Genç Kızlarda Adet Düzensizliğinin Nedenleri Nelerdir? Aşırı spor yapanlarda ve diyet yapanlarda adet kanamaları düzensizleşir. Düzenli spor yapan kişiler için herhangi bir problem yoktur. Egzersiz düzenli ve ölçülü yapılırsa adet düzensizliğine neden olmaz. Fazla kilolu genç kızlarda adet düzensizliği olabilme ihtimali daha yüksek. Vücudun göğüs bölgesi ile çene kısmında kıllanma sorunları görüldüğü taktirde polikistik over sendromu olup olmadığını doktor teşhisi ile öğrenmeli. Erken dönemde diyet ve egzersizle başlamalı, adet düzenini sağlamalı ve gerekirse ilaç tedavisine doktor tavsiyesi üzerine başlanmalıdır.

Adet Düzensizliği Nedenleri

Spor yapan kızlar dışında çok ince olan ve gelişim sürecinde kilo veren kızlarda menarş gecikebilir. 15 yaşına rağmen adet görmemişse doktora başvurulmalıdır. Doktor cinsel organları kontrol eder. Girişteki zarda normalde bulunabilecek ve adet kanının geçmesine izin verecek bir açıklık olmayabilir. Çok nadir görünen bu durumlarda vajina veya rahim gelişmeyebilir.

Genç Kızlarda Adet Düzensizliğinin Nedenleri
Genç Kızlarda Adet Düzensizliğinin Nedenleri

Adet kanamasının başladığı zamanlarda bu kanama her ay aynı olmayabilir. Bir ay daha fazla, diğeri çok daha az olabilir. Adet kanaması vücut ağırlığı, diyet, heyecan, stres, egzersiz ve hastalık nedeniyle düzensiz hale gelebilir.

Yıllarca adet düzensizliği olması normaldir. Bazı kızlar yılda sadece 3-4 kez regl olurlar. Adet döngüleri stres, yoğun egzersiz, ani kilo kaybı ve diyet nedeniyle çok uzun sürebilir. Hormonal dengesizlikler de bu sürenin uzamasına neden olur. Obezite, aşırı kıllanma ve adet düzensizliklerinde, yani polikistik over sendromu olarak adlandırılan durumlarda görülür. Adet döngüleri stres, bazı egzersiz türleri ve yaşam tarzı değişiklikleri nedeniyle az sürebilir. Bu durumda doktora başvurup muayene olmak gerekir, aşırı kanama kansızlığa neden olur, kansızlığı olan kişiler daha fazla demir içeren besinler yemeli veya demir tabletleri kullanmalıdır. Günde içerisinde kana anormal bir şekilde fazlaca geldiğini fark ederseniz, kanamanın kaç gün sürdüğünü, kanamanın ne kadar olduğunu ve kramp gibi belirtiler yaşıyorsanız doktora gittiğinizde size yardımcı olacaktır. Kanama yoksa doktora başvurulmalıdır. Adet kanaması sırasında en sık kullanılan ürünler hijyenik pedlerdir. İç çamaşırına yerleştirilen ve emiciliği yüksek olan ürünlerdir. Bunlar adet kanını emer ve pedin iç katmanlarına taşır. Diğer bir yöntem ise tampon kullanmaktır. Tampon ülkemizde pek kullanılmayan bir üründür.

Aktif bir cinsel yaşamı olan kişiler tamponu daha rahat kullanırlar. Dikkate alınması gereken önemli noktalar vardır. Tampon kullanımı, Toksik Şok Sendromu adı verilen büyük bir sağlık sorununa neden olabilir. Tampon kullanıcıları tamponlarını 5 saatte bir değiştirmelidir.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu