Anne-Bebek

Göğüsten Süt Gelmesinin Nedenleri Nelerdir?

Göğüsten Süt Gelmesinin Nedenleri Nelerdir? Emzirme dönemi bittiği halde kadınların göğüsten süt gelmesi durumu bir çok kadında yaşanıyor. Bunun sebebi hormonlarla alakalı bir bozukluk olabilir. Bizde göğüsten süt gelme nedenlerini sizler için ele aldık.

Göğüsten Süt Gelmesinin Nedenleri Nelerdir? sorusu bir çok kadının sorduğu sorular arasındadır. Emzirme dönemi bitmesine rağmen göğüsten neden süt gelir? İşte merak edilen sorunun cevabı yazımızda..

Göğüsten Süt Gelmesinin Nedenleri Nelerdir
Göğüsten Süt Gelmesinin Nedenleri Nelerdir

Göğüsten Neden Süt Gelir

  • Bebeğini emzirmediği halde kadınlar kimi zaman göğsümden hala süt geliyor ne yapmalıyım sorusu ile karşı karşıya gelir. Kadınların öncelikle göğsünden süt gelmesi hamilelik belirtisi olarak ortaya çıkar. Hamile olan kadınlarda hormonal bir takım değişiklikler de oluşur. Bunun sonucu olarak da vücut kendisini bebeği beslemeye erken dönemde hazırlar. Hamilelik döneminde kadınların göğsünden süt gelmesinin en önemli belirtisi de budur.
  • Bebeğin doğması ile birlikte kadınlar emzirme dönemlerine başlar. Bunun sonucunda da kadının göğsünden süt gelir. Ancak kimi zaman kadınlar emzirme dönemi bittiği halde süt gelmenin devam ettiğini belirtir. Bu durumdan kurtulmak için de çözüm yolları arar.
  • Göğüsten süt gelmesi hormonlar ile alakalı olabilir. Prolaktin hormonunun yükseldiği durumlarda kadınlar emzirme dönemi dışında da göğsündeki süt ile karşı karşıya gelir. Prolaktin hormonu göğüsten süt gelmesinin nedenleri arasında yerini alır.
  • Kullanılan ilaçların yan etkileri nedeni ile de kadınların göğsünde süt olabilir. Özellikle de psikolojik ilaçlarda bu yan etki daha fazla görülür. Sakinleştiriciler ya da antidepresan ilaçlar kullanan kadınlarda kimi zaman göğüste süt birikmesi şikâyeti de oluşur.
  • Doğum kontrol ilaçları da göğüsten süt gelmesinin bir nedenidir. Pek çok kadın doğum sonrasında doğum kontrol hapı kullanmaya devam eder. Bunun sonucu olarak da doğum kontrol hapı içerisindeki östrojen göğüsten süt gelmesine neden olur. Böyle bir durum ile karşılaştığınızda doktorunuza danışarak ilaçların sizi etkileyip etkilemediği bilgisine sahip olabilirsiniz.
  • Göğüsten süt gelmesi prolaktin hormonunun fazlalığı ile alakalıdır. Kronik böbrek yetmezliği olan kadınlarda da bu hormon kontrol altına alınamaz. Kadınların göğsünden süt gelmesi böbrek hastalığında da ortaya çıkar.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu