Moda

60’lı 70’li ve 80’li Yılların Moda Akımları

60’lı 70’li ve 80’li Yılların Moda Akımları! Moda, belirli zaman aralıklarında meydana gelen değişim, geçici yenilik olgusuyla ortaya çıkan oluşumdur. Moda kıyafet, ayakkabı, kozmetik, aksesuar mobilya gibi insan yaşantısına girmiş bütün nesneleri kapsar.

60’lı 70’li ve 80’li Yılların Moda Akımları! 60’lı 70’li 80’li yıllarda moda çeşitli akımlar ile Farklı tarzları yansıtmaktadır. 60’lı yıllar genellikle zarafet ve sadelik, özgürlük ve barış isteyen gençlerin özel yılları olmaktadır. 60’lı yıllara gelene kadar kıyafetler terziler ile işlenmekteydi.

60'lı 70'li ve 80'li Yılların Moda Akımları
60’lı 70’li ve 80’li Yılların Moda Akımları

60’lı 70’li ve 80’li Yıllarda Moda

Ekonominin kısıtlı olduğu bu dönemde gençlik ikonu modası yaygınlaşmaya başlamıştır. Bu dönemde ilk defa tişörtlere baskı yapılmış, naylon içeren kumaşların üretimi hızlanmış ve modada daha öncelerde gözükmeyen yenilikler ve tarzlar ortaya çıkmaya başlanmıştır. Bu dönemde değişim ve yeniliklere her sınıftan halkın ulaşabileceği bir şey olmaya başlamıştır. Moda sadece zenginlerindir anlayışı git gide zayıflamıştır. Hippi look akımı oluşmuştur. Bu akım ile birlikte kıyafetler büyük desenli çiçekler, zincirler ve kot pantolonlar dönemi başlamıştır. Bu dönemde İspanyol paça pantolonlar büyük topuklu ayakkabılar, deri çizmeler, çok kısa mini etekler ve şortlar, kot pantolonlar salaş ceketler ve etnik desenler öne çıkan parçalar olmaktadır.

Genel anlamda bu dönemde kıyafetler dar, kısa, renkler soluk aksesuarlar ise göze çarpan modeller olmaktadır. Bu dönemin saçları ise genelde kısa ya da omuz hizasında, kaşlar ise kalın olarak tercih edilmiştir. Erkeklerde üst kısımdan geriye doğru taranmış saçlar ve faulleri kısa olarak bakımlı ve özenli durmaktadır. Özel gün ve gecelerde makyajlar abartılı, dudaklar pembe, gözler farklı olarak makyajlar ağır tercih edilmektedir. 1970’li yıllarda moda gençlik hareketinin etkisi ile özgürlükçü, cesur, eğlence ve zevk ön planda olmaktadır. Bu dönemde Bohem tarzı benimsenmiş, aşk ve barış temaları işlenmektedir. 70’li yıllar tezatlık dönemi diye de adlandırılabilir çünkü modernlik ve sadelik kavramları zıtlıklar oluşturmaktadır. Mini mini etekler, şortlar, platformlu ayakkabılar kendine öz seksi kadınların cesur ve özgürce gezmeleri bu dönemi göstermektedir. Bu dönemde kabarık ve minik kıvırcıklar saç modasında tercih edilen modeller arasındadır. Makyaj olarak turkuaz ve açık fıstık yeşili renkleri kullanılmaktadır. 1980’li yıllarda moda 60’lı ve 70’li yıllardan çok farklı olarak estetik algısının çok kötü oldu uyum ve dengeyi bozan abartılı kıyafetlerin kullanıldığı dönemdir. Piercingler, deri pantolon, disko taytlar, gotik makyajlar kabarık saç modelleri bu döneme damga vurmuştur.

 

 

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu