Eğitim

Akran Zorbalığı Nedir, Nedenleri Nelerdir?

Akran Zorbalığı Nedir, Nedenleri Nelerdir? Akran zorbalığı dilimize son yıllarda girmiş yeni bir kavram. Aslında çok uzun yıllardan beri var olan ancak son yıllarda dilimize yerleşen ve günlük hayatta da kullanma kullanmaya başladığımız bir kavram.

Akran Zorbalığı Nedir, Nedenleri Nelerdir? Yapılan bazı araştırmalara göre akran zorbalığının en çok ilkokul yıllarında görüldüğü ve bu davranış biçiminin ilk sırasında sözel zorbalık yer alıp sonrasında fiziksel zorbalıkla devam etmesi.

Çocuklar Neden Akran Zorbalığı Yapar?

Bu sorunun cevabı kişilere ve olaylara göre değişebiliyor. Ancak yapılan çalışmalara göre bazı genel ifadelere de ulaşmak mümkün;

  • Bir grupta popülerliğini sürdürme çabası.
  • Çevrelerinde bu tür davranışlarda bulunan ebeveynler ile büyümüş olmaları,
  • İsteklerini dile getirmek ve olmalarının sağlanması için başka bir yol bilmemeleri,
  • Çevreleri ile iletişime geçmede kendilerini yetersiz hissetmeleri,
  • Daha önce bir akran zorbalığına uğramış olmalarıdır.
Akran Zorbalığı Nedir, Nedenleri Nelerdir
Akran Zorbalığı Nedir, Nedenleri Nelerdir

Çocuk çevresinde bir zorbalığa şahit olmuş ve bu durumun kabul edildiğini görmüş ise isteklerinin yerine getirilmesi için en uygun davranış biçiminin böyle olabileceği mesajını almış olabilir. Bu fikre anne ve babasının arasındaki ilişkiden de varabilir. Örneğin; babasın evde annesine karşı sert ve incitici davranışlarına bakarak ve annesinin itiraz etmeyip isteklerini yerine getirdiğini gördüğünde, kendisi de ister istemez bu davranışı özümser ve çevresine bu şekilde davranmaya başlar.

Çocukların Akran Zorbalığına Uğradığını Nasıl Anlarız?

  • Çocuğun vücudunda sebebini açıklamakta zorlandığı morluklar ve ezilmeler ile eve geliyorlarsa,
  • Eşyaları sık sık okulda kayboluyor veya zarar görüyorsa,
  • Okul vakti yaklaştıkça başlayan baş ağrıları, mide bulantıları olmaya başladıysa,
  • Okula gitmek istememe durumu ve notlarında ani bir düşüş varsa,
  • Depresif bir duygu durumu ve önceden zevk aldığı aktiviteleri şu anda yapmak istemiyorsa

Çocukla, sınıf öğretmeniyle ve okulun rehber öğretmeniyle görüşmek problemin çözümünde fayda sağlayacaktır. Bazen biz fark etmeden sorunlar daha da büyüyebilir böle durumlarda bir uzmanla görüşmek yerinde olacaktır.

Akran Zorbalığına Uğrayan Çocuklara Nasıl Yaklaşalım?

Öncelikle çocuğa anlatmamız gereken bu olayda hatayı kendinde aramaması gerektiği. Bu davranış biçimi ile baş etmenin kolay olmadığını, kendinizin ve öğretmeninin yardımlarıyla aşılabilecek bir durum olduğu anlatılabilir. Zorba insanların uğraştığı tiplerin ezebilecekleri yani kendi üstünlüklerini kabul ettirebilecekleri kişiler olduğunu, güçlü, haksızlıklar karşısında sessiz kalmayan insanlardan hoşlanmadıklarını ve kendisinin de böyle olursa yapılabilecek zorbalıkları engelleyebileceğidir. Çocuklarımızın yanında olduğumuzu hissettirebilirsek sorunların üstesinden daha kolay gelebilirler.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu