Burçlar

Burçlar Nasıl Ortaya Çıktı ve Nasıl Sınıflandırıldı? 

Burçlar Nasıl Ortaya Çıktı ve Nasıl Sınıflandırıldı?  Bir kişi size burcunuzu sorduğunda, aslında size güneş burcunuzun ne olduğunu soruyordur. Peki, güneş burcu ne anlama geliyor?

Burçlar Nasıl Ortaya Çıktı ve Nasıl Sınıflandırıldı? Astrolojinin temellerinden biri olan burçlar, yaklaşık 3000 yıl önce ortaya çıkmıştır. Burçlarla ilgili bilgilere ilk kez Sümer tabletlerinde rastlanmıştır. Sümerler de 18 burç vardır. Daha sonra Keldaniler kavmi tarafından burçların sayısı 12’ye düşürülmüştür. Zodyak’ta yer alan burçlar, eski Babil ve Mısır kayıtlarında da vardır. Astrolojiyi ve burçları ilk kimin keşfettiği bilinmese de, burçlara en çok Hint ve Çin kültüründe rastlanmaktadır.

Burçlar Nasıl Ortaya Çıktı ve Nasıl Sınıflandırıldı
Burçlar Nasıl Ortaya Çıktı ve Nasıl Sınıflandırıldı

Burçlar Hakkında Merak Edilenler

Astrolojide, güneşin yıldızlara göre konumu dairesel bir epileptik düzlemde gösterilir. Bu düzlem 12 bölüme ayrılmıştır. Her bölüm bir burca karşılık gelir. İlk burcun birinci günü baharın ilk gününe denk gelir. Zodyak’ın ilk burcu, Koç burcudur. 20-21 Mart’ta başlayan Koç burcu, 20-21 Nisan’a kadar sürer. Bunu diğer burçlar takip eder. Burçların sıralaması ise şöyledir: Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kova ve Balık.

Her burç, zamanın belirli bir dönemini simgeler. Hayat, döngüler halinde ilerleyen bir süreçtir. Her döngünün kendine has özellikleri vardır. Bu döngüler burçlarla sembolize edilir. Her burç da bulunduğu döngünün özelliklerini içinde barındırır. Burçlar hem doğayı hem de hayatımızı etkiler. Burçlar, karakterimize şekil verir, nasıl düşündüğümüzü, nasıl davrandığımızı belirler.

Astrolojide 12 burç, dünyanın 4 elementine göre sınıflandırılmıştır. Bunlar ateş, hava, toprak ve su elementleridir. Her burç grubunun farklı özellikleri vardır. Ateş grubu, Koç, Aslan ve Yay burçlarından oluşur. Ateş grubunun en temel özellikleri; kibirli ve bencil bir yapıda olmaları, aynı zamanda cesur, kendine güvenen, atak, enerjik ve neşeli bir yapıya sahip olmalarıdır. Hava grubunun burçları İkizler, Terazi ve Kova’dır. Hava grubu pratik, objektif, sabırsız, çabuk sıkılan, kararsız ve yeniliklere açık olmalarıdır. Toprak grubu, Başak, Boğa ve Oğlak burçlarından oluşur. Bu grup, meraklı, temkinli, maddeci, yeniliklere kapalı, sabit fikirli, geleneklere bağlıdır. Su grubu burçları Yengeç, Akrep ve Balık’tır. Su grubunun temel özellikleri duygusal, hassas, içe dönük, yardımsever ve sezgilerinin güçlü olmasıdır.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu