Yaşam

Çamaşırları Bembeyaz Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Çamaşırları Bembeyaz Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir? Beyaz renkli kıyafetler yaz, kış demeden en çok tercih edilen renklerin başında gelmektedir. Zamanla rengi solan ve griye dönen çamaşırlarınızın kar gibi beyaz renkte kalmasını istiyoruz , bunun için ne yapmalıyız, püf noktaları nelerdir? gibi sorular sıkça sorulmaktadır. Sizde bu soruları soranlardansanız işte cevabı yazımızda..

Çamaşırları Bembeyaz Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir? Bembeyaz kıyafetler pek çok kişinin hayalidir ancak bunun nasıl mümkün olacağı pek fazla bilinmez. Çamaşırların uzun süre beyaz kalmasını sağlamak için bazı püf noktalarına dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu sayede çamaşırlar sürekli ilk günkü gibi bembeyaz kalabilmektedir. Çamaşırları beyazlatmak için kullanılan en etkili maddelerden biri aspirindir. Aspirin ile çamaşır beyazlatmak için bir kilo çamaşıra bir tane aspirin kullanılır. Aspirin çamaşır makinesinin deterjan gözün ilave edilir. Bunun yanı sıra çamaşırları aspirinli suya bastırıp bekletmek de çamaşırların daha beyaz olmasını sağlamaktadır. Aspirin ile gelen beyazlık daha uzun süre kalmakta ve çamaşırlar hep bembeyaz şekilde kullanılmaktadır.

Çamaşırları Bembeyaz Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir
Çamaşırları Bembeyaz Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir

Karbonat ve Çamaşır Suyu

Beyazlatıcı özelliği ile bilinen maddelerden biri de çamaşır suyudur. Ancak çamaşır suyu yanlış ölçüde kullanıldığı takdirde çamaşırların yıpranmasına yol açmaktadır. Bundan dolayı tablet şeklinde olanların kullanılması çamaşırların daha uzun süre beyaz kullanılmasına fayda sağlamaktadır. Aksi takdirde beyazlayan çamaşırlar bir süre sonra sararmaya dönebilmektedir. Çamaşırları beyazlatmak için karbonat kullanımı da işe yaramaktadır. Karbonat hem çamaşır makinesine eklenerek hem de çamaşırları karbonatlı suya bastırmak şeklinde kullanılabilir. Çamaşır makinesinde kullanımda bir tatlı kaşığı karbonat deterjana ilave edilir. Eğer çamaşırlar beyazlaması için karbonatlı suya koyulacaksa suyun içerisine az miktarda karbonat eklemek yeterlidir.

Bembeyaz Çamaşırlar İçin Öneriler

Beyaz çamaşırların sürekli beyaz kalmasını sağlamak için çamaşırlar yıkanırken renklerine göre ayrılarak yıkanmalıdır. Aynı zamanda çamaşırın üzerinde yer alan yıkama talimatına da dikkat edilmesi gereklidir. Çamaşırlar uzun süre kirli bekletilmemelidir. Bu durum kirin çamaşırlara iyice nüfuz etmesine sebep olmaktadır. Bundan dolayı çamaşırlar kısa süre içinde yıkanmalıdır. Ayrıca bembeyaz çamaşırlar için çamaşırın yıkandığı suyun sıcaklığına da dikkat edilmemelidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu