Güzellik

Cilt Bakımı Nasıl Olmalı, Nelere Dikkat Edilmeli?

Cilt Bakımı Nasıl Olmalı, Nelere Dikkat Edilmeli? Günlük hayatta cildimiz bir çok etmene maruz kalmaktadır. Güneş ışınları, makyaj, kirli hava gibi cildimizi olumsuz etkileyecek unsular vardır.

Cilt Bakımı Nasıl Olmalı, Nelere Dikkat Edilmeli? Işıl ışıl, sağlıklı bir cilde sahip olmak için düzenli bir şekilde cilt bakımı yapılması şarttır. Peki cilt bakımı nasıl yapılmalı? İşte cevabı..

Sabah Rutini

Sabah uyandığımızda cilt bakımına ilk olarak yüzümüze uygun bir temizleme jeli ile başlamalıyız. Daha sonra tonik uygulamalıyız. Bu adım cilt gözeneklerini sıkılaştırmak için önemlidir. Yine cildimizle uyumlu serumumuzu sürerek devam etmeliyiz. Bir sonraki adımımızda nemlendirme ve göz kremini uygulamak gelir. En son ve en önemli adım mutlaka güneş koruyucu kullanmalıyız. Güneş kremi yaz kış ara vermeden kullanılmalıdır. Güneş kremi sadece yazın kullanılır diye bir algı vardır. Fakat bu çok yanlış bir düşüncedir. Güneş ışınları cilt üzerinde bir çok olumsuz etki bırakmaktadır. Cildimize uygun güneş kremini deneyerek bulabiliriz. Ve gün içerisinde güneş koruyucumuzu yenilemeliyiz. Pratiklik açısından stick güneş koruyuculara da göz atılabilir.

Cilt Bakımı Nasıl Olmalı, Nelere Dikkat Edilmeli
Cilt Bakımı Nasıl Olmalı, Nelere Dikkat Edilmeli

Akşam Rutini

Akşam rutinine ilk olarak makyaj temizliğiyle başlanır. Cildimizi iyice temizlemeliyiz. Göz makyajımızı düzgün bir biçimde çıkarmalıyız. Ardından cildimize uygun tonik kullanmalıyız. Sonrasında maske yapmalıyız. Maske yapmak cildimizi nemlendirme açısından önemlidir. Haftada bir ya da iki defa ihtiyacımıza göre yapabiliriz. Maskenin ardından tekrar tonik uygulayıp serumla devam etmeliyiz. En son olarak nemlendiricimizi ve göz kremimizi uygulamalıyız.

Cilt bakımı için sadece temizlik yeterli değildir. Bunun yanında günlük olarak bol bol su tüketmeliyiz. Sağlıklı ve dengeli beslendiğimizden emin olmalıyız. Abur cuburlardan uzak durmalıyız. Kaliteli ve temiz içerikli besinler tüketmeliyiz. Gerekiyorsa vitamin takviyeleri almalıyız. Ayrıca sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıklarımız varsa bırakmalıyız. Çünkü sigara kullanımı kan dolaşımını yavaşlatarak cilde oksijen gitmesini engeller. Cilt donuk ve mat yapıya bürünür. Ayrıca sigara kullanımı vücuttaki c vitamini emilimini de yavaşlatır. Bu da cilt için oldukça olumsuz bir durumdur.

Cilt İçin Nasıl Beslenmeliyiz?

Cilt bizim aynamız gibidir. Yediğimiz şeyler cildimize yansır. Sağlıklı ve dengeli beslenmek önemlidir. Bunun yanında sigara ve alkol kullanmamakta oldukça önemlidir. Bol bol sebze meyve tüketmeliyiz. Vitamin takviyelerine ihtiyacımıza göre yer vermeliyiz. Ayrıca bol bol su tüketmeliyiz.

Cilt İçin Spor Yapmanın Önemi

Cilt için temizleme, beslenme kadar spor yapmakta oldukça önemlidir. Çünkü hareket ettikçe kan dolaşımı artar. Ve cilde bol bol oksijen gider. Bu da cildimizin ve saçlarımızın daha sağlıklı ve ışıl ışıl olmasına katkı sağlar. Günlük olarak kısa yürüyüşlere bile yer vermemiz hem vücudumuz için hem de stres yönetimi için oldukça önemlidir. Duş almakta bir o kadar önemli bir konudur. Çok sıcak su ile duş almak cildimizi olumsuz etkiler. Cildimize bakmak sadece temizlemekten ibaret değildir. Cildimizin bakımına içten ve dıştan olmak üzere iki taraftan da önem vermeliyiz. Cildimiz aynamız ona ne kadar özen gösterirsek o kadar olumlu geri dönüş alırız.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu