Yaşam

Çocuk İçin Yürümeyen Evlilik Devam Ettirilir Mi?

Çocuk İçin Yürümeyen Evlilik Devam Ettirilir Mi? Mutsuz bir evliliği sadece çocuk var diye devam ettirmek oldukça yıpratıcı bir süreçtir. Mutsuz bir evlilik yaşayan anne ve babalar, bazen çocuklar için evliliği devam ettirmeli mi yoksa boşanmak mı daha iyi bir çözüm bir türlü karar veremezler.

Çocuk İçin Yürümeyen Evlilik Devam Ettirilir Mi? Bu noktada en doğru sonuca ulaşabilmek için her yönüyle çocuklar için evli kalmanın ya da boşanmanın olumlu ve olumsuz tarafları değerlendirilmek olacaktır. Bununla beraber bu süreçlerde psikolojik destek almak daha olumlu sonuçlar doğurmaktadır.

Çocuklar İçin Evli Kalmak

Mutsuz giden evliliğinizi çocuk uğruna sürdürdüğünüzü ve eşinizle sürekli çatışma ve tartışma içerisinde olduğunuzu düşünelim. Elbette çocuklarınız üzerinde bu durum gözle görülür şekilde fark edilecektir. Özellikle 9-10 yaşından sonra çocuklar anne ve babalarının uyuşmazlık içerisinde olduklarını daha rahat görmeye başlamaktadır. Böyle durumlarda ise kendilerini suçlayıcı bir tavır içerisine girebilirler.

Çocuk İçin Yürümeyen Evlilik Devam Ettirilir Mi
Çocuk İçin Yürümeyen Evlilik Devam Ettirilir Mi

Özellikle ergenlik döneminden itibaren anne ve babaları çatışma içerisinde olan çocuklar, ebeveynlerinden uzaklaşmaya ve git gide daha çok soyutlanmaya başlamaktadır. Özellikle birçoğu çocukta davranış problemleri görülmektedir. Kötüye giden notlar, aşırı sinirlilik, başkaldırma vb. Bununla beraber çocuklar büyüyüp evlendiklerinde ebeveynlerinin davranışlarını rol model olarak almaktadır. Yani sürekli ebeveyninin tartışma ve anlaşmazlıklarına tanık olmuş çocuğun ilerde bunu eşiyle yaşama olasılığı yüksektir.

Çocuk Olduğu Halde Boşanmak

Çocukların gelişimi konusunda ebeveynlerin beraber yaşamaları veya ayrı kalmalarından ziyade ne kadar anlaştıkları veya ne kadar uyuşmazlık yaşadıkları önemlidir. Çocukların gelişimi ve psikolojisini etkileyen husus, anne ve babalarının uyuşmazlık içerisinde olduğudur. Eğer ayrılık süreci saygı çerçevesinde bitmiş ve ayrıldıktan sonra da ebeveynler çocuklarıyla zaman geçiriyorsa, beraber mutsuz bir evlilik sürdürmekten daha olumlu sonuçlar doğacaktır. Yapmanız gereken çocuklarınızı mutsuz oldukları ortamdan uzaklaştırmak olacaktır. Evli kalmak ya da boşanmak hangi durum daha sağlıklı ise.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu