Dekorasyon

Çocuk Odası Dekorasyonunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çocuk Odası Dekorasyonunda Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? Çocuk odası dekorları, çocuğun cinsiyeti ve yaşı da dikkate alınarak özenle dekore edilmelidir. Odalar okul öncesi çocuklar için daha çok bir oyun alanı olarak düşünülebilir. Okul çağı ile birlikte çocuk odalarında rahat bir çalışma ortamı öne çıkmaya başlar.

Çocuk Odası Dekorasyonunda Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? Çocukların odalarında kaliteli zaman geçirmeleri için çocuk odası dekorasyon fikirleri konusunda örnek projelerden ilham alınabilir.

Çocukların odasını değiştirmek isteyenler; işe öncelikle çocuk odası düzenlerken nelere dikkat edilmelidir, çocukların odaları nasıl dekore edilmelidir? sorularının yanıtını arayarak başlayabilirler.

Çocuk Odası Dekoru Sade Olmalı

Çocuklar okul döneminde de bir süre oyun oynamaya devam ederler. Oyuncakları, odalarında öne çıkan eşyalardır ve bazen odayı karmaşık bir hale getirebilir. Çocuk odasının dağınık görünümünü engellemek için mekan olduğunca az mobilya ile minimal tasarlanmalıdır.

Çocuk Odası Dekorasyonunda Dikkat Edilmesi Gerekenler
Çocuk Odası Dekorasyonunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Odalarda önemli olan yatak, gardrop ve çalışma ortamı dışındaki alanları geniş tutmaktır. Çocuk rahat hareket edebilmeli, odasını severek kullanmalıdır. Dar odalarda yatak asma olarak dizayn edilerek yatağın altında da bir kullanım alanı yaratılabilir.

Çocuk Odasında Renklere Dikkat Edilmeli

Çocuk odası renkler yanlış kullanıldığında çocuğu psikolojik olarak rahatsız edebilir. Bu nedenle renk seçiminde dikkatli olunmalıdır. Çocuk oyuncakları görsel olarak odayı renklendirir, bu nedenle mobilyalarda açık ve sade tasarımlar daha güzel görünür. Çocuk yatak örtüsü seçimi burada önemlidir. Çok cafcaflı ve rengarenk modeller, ince desenler yerine; çocuğun sevdiği kahramanlar, sevimli desenlerin kullanıldığı baskılı modeller odayı renklendirmek için kullanılabilir.

Çalışma Mekanı Ergonomik Olmalı

Okul çağı çocukları için odalarındaki çalışma alanı son derece önemlidir. Çalışma masası modelleri, sandalye seçimi, çalışma masasının yeri çocuklar için ergonomik kullanıma olanak vermeliler. Çocuğun rahat biçimde oturabildiği ve ışığın doğal olarak yan taraftan düştüğü biçimde çalışma mekanları tasarlanması uygundur. Okul çağı çocukları için odalarına oluşturulacak çalışma ortamı mobilyaları çocukların zevkine göre onlarla bir arada seçilmelidir.

Çocuk Odaları Güvenli Olmalı

Çocuklar için oda tasarlarken güvenli mekan yaratmak gerekir. Çocuğun hareketlerini kısıtlayan tasarımlar, çocuğun ulaşması zor yükseklikler, kayma, düşme gibi tehlikelere kapı aralar. Çocuk mobilyaları, kitaplıklar, ergonomik biçimde kullanım kolaylığı sunmalıdır. Halılar kolay temizleneblir ve leke tutmaz olduğu kadar yanmaya dayanıklı modeller içinden seçilmelidir.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu