Sağlık

Depresyon İle Mücadele Etmenin Yolları Nelerdir?

Depresyon İle Mücadele Etmenin Yolları Nelerdir? Depresyon, günümüzde yüzbinlerce insanın yaşadığı ciddi bir sağlık sorunudur. Özgüven kaybı, yorgunluk, toplumdan uzaklaşma depresyonun başlıca belirtileridir. Depresyonun çeşitli seviyeleri vardır.

Depresyon İle Mücadele Etmenin Yolları Nelerdir? Majör depresyon yüksek risk taşıyan, şiddetli yaşanan depresyondur. Majör depresyon hastaları için normal bir hayat yaşamak imkânsız bir hale gelir. Depresyon, intihar riski taşıyan ciddi bir sağlık problemidir. Bu yüzden depresyonla mücadele etmek çok önemlidir. Tedavisi zor olarak bilinse de depresyon için birçok etkili tedavi yöntemleri vardır. Aşağıda verdiğimiz uzman tavsiyelerinden oluşan yöntemler, tüm depresyonlu hastalar için etkileri kanıtlanmış yöntemlerdir.

Depresyon İle Mücadele Etmenin Yolları Nelerdir
Depresyon İle Mücadele Etmenin Yolları Nelerdir

Yalnızlıkla Savaşın

Depresyonun temel belirtilerinden biri toplumdan izole olmaktır. Depresyon, kişinin sosyalleşmesine engel olur. Depresyonlu bireyler, sosyal ortamlara karışmaktan kaçınırlar. Depresyonla mücadele etmek için, bunun farkında olmak ve bilinçli olarak topluma karışmak tedavide çok önemlidir. Depresyonunuzla mücadele etmek için depresyonun sizi yalnızlaştırdığını fark etmelisiniz. Depresyonu tedavi etmek için bilinçli olarak insanlarla iletişim kurmalı, sosyal ortamlara katılmalısınız.

Öfke Duygusunu Yönetin

Depresyonun en temel belirtilerinden biri hastaların yaşadığı yoğun öfke duygusudur. Depresyonu tedavi edebilmek için bu semptomun tedavi edilmesi önemlidir. Öfke, sonsuza kadar sürmez. Genellikle 5-10 dakika içinde bu duygu söner. Bu yüzden her öfkelendiğinizde öfkenizin nedenini tespit etmeye çalışın. Genellikle depresyonlu hastalarda ortaya çıkan öfke, kişinin kendisine yönelttiği bir duygudur. Öfke duygusunu yönetmek için çeşitli teknikler uygulayabilirsiniz. Örneğin her öfkelendiğinizde 1’den 10’a kadar sayın. Bir bardak su için. İçinizden ‘her şey yolunda’ gibi çeşitli telkin cümlelerini tekrar edin. Bu çalışmayı en az 2 ay uygulayabilirseniz depresyonun belirtilerinin oldukça azaldığını göreceksiniz.

Komedi Filmleri İzleyin

Depresyonla mücadelede gülmek, kahkaha atmak, neşeli olmak en etkili tedavi yöntemlerinden biridir. Bu yüzden uzmanlar, depresyon hastalarına sık sık komedi filmleri izlemelerini tavsiye etmektedir.

Suçluluk Hissi ile Savaşın

Depresyon, kişide sürekli bir suçluluk hissi yaratır. Geçmişte veya o anda söylediğiniz basit bir söz bile, depresyonda suçluluk hissine neden olur. Depresyon ile mücadelede suçluluk hissinin depresyondan kaynaklandığını fark etmek çok önemlidir. Kendinizi suçlu hissettiğinizde bu hissin hastalıktan kaynaklandığını kendinize hatırlatın. Daha sonra suçluluk hissinizin nedenini tespit edin ve bu hissi dönüştürün. Suçluluk hissini dönüştürmek için, iyi özelliklerinizi düşünün veya geçmişteki bir başarınızı hatırlayın. Bu başarı, mutsuz bir insana gülümsemek gibi basit bir davranış bile olabilir. Burada önemli olan, suçluluk hissini kendinizle gurur duyarak yok etmeniz ve dönüştürebilmenizdir.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu