Yaşam

Doğal Sabun Nedir, Nasıl Yapılır?

Doğal Sabun Nedir, Nasıl Yapılır? Günümüzde insanlar geçmişe doğru bir dönüş sergilemektedirler. Sağlık için her şeyin daha doğal ve katkısız olanını tercih etmektedirler. Çünkü günümüzdeki sağlık sorunlarının temel nedeni katkılı ve kimyasal maddeler karışmış ürünlerdir. Ve ne yazık ki temizlik ürünlerinde bile bu tehlike görülmektedir. Bundan dolayı insanlar ev yapımı doğal sabun kullanımını tercih etmeye başlamışlardır.

Doğal Sabun Nedir, Nasıl Yapılır? sorusunun cevabını bu yazımızda sizler için yanıtladık. Hayatımızın her alanında bulunan sabunun, kimyasaldan uzak, doğal olsun deyip evde yapmak isteyenlere evde sabun yapımını anlatacağız. Vücut temizliğinde, beyaz eşya temizliğinde, çamaşır temizliğinde ve buna benzer bir çok yerde kullanılan sabunun yapımı işte yazımızda..

Doğal Ev Yapımı Kül Sabunu

Bazı kimseler evde doğal sabun üretimi yaparken kostik soda gibi kimyevi maddeleri kullanmak istememektedirler. Bundan dolayı da daha basit ve herhangi bir kimyevi madde kullanılmadan sabun yapmak istemektedirler. İşte beyaz odun külünden yapılan bu sabun çeşidinde kimyevi maddeler kullanılmamaktadır. Külden yapılmış ev sabunu tarifi ise şu şekildedir.

Doğal Sabun Nedir, Nasıl Yapılır
Doğal Sabun Nedir, Nasıl Yapılır

Malzemeler

Temiz (beyaz) kül, 40 ml su 120 ml doğal ve saf zeytinyağı ve bir tutam kaya tuzudur. Ekipman olarak ise gözleri koruyan gözlük, eldiven, tahta kaşık, termometre, 2 adet tencere ve sabun kalıplarıdır. Temiz odun küllerini alın ve bir tencereye koyun. Ardından üzerine suyu ekleyin ve ocağa alıp biraz ısınmasını bekleyin, kaynama derecesine gelmeden ocaktan alınmalıdır. Daha sonra başka bir tencere alın ve içine zeytinyağını koyup 40 dereceye ulaşana kadar ısıtın. Bunu yaparken termometreden yararlanılmalıdır. Isınan zeytinyağı bir süre ılıması beklendikten sonra küller eklenmektedir. Karışımı tekrar ocağa alın ve kısık ateşte tahta kaşıkla belirli aralıklarla karıştırmaya devam edin. Az bir miktar kaya tuzu ilave etmeyi de unutmayın. Karışımımız puding kıvamına geldiğinde ocaktan alabilirsiniz. Hazır olan kalıplara dökülür ve 3 gün bu kalıplarda bekletilir. Daha sonra ise mevsimsel şartlara göre minimum 2 ay açık havada ve alt tarafı da hava alacak şekilde kurutulduktan sonra kullanmaya başlayabilirsiniz. Doğal ev yapımı kül sabunu yapımı bu şekildedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu