Teknoloji

Dünya Üzerindeki En Son Teknolojik Gelişmeler

Dünya Üzerindeki En Son Teknolojik Gelişmeler Nelerdir? Hayatımıza giren ve dünya genelinde çok etkili olan pandemi, yoğun bir döneme girmemize neden oldu.

Dünya Üzerindeki En Son Teknolojik Gelişmeler Nelerdir? Bazı alanlarda yeterli derecede etkin olamayışımıza neden oldu. Bu alanların başında teknolojideki gelişmeler oldu. Teknoloji alanındaki yeni gelişmeler şunlardır.

Hacklenemeyen İnternet

Kurumların en çok ihtiyaç oldukları güvenli olacak bir internet kullanımı için iyi bir gelişme. Günümüzde kuantum internet vasıtasıyla çok güvenli bir internet deneyimlerin olması için çalışılmaktadır. Yıl içerisinde bitmesi beklenen kuantum internet alanında internet korsanlığının sona ermesi için çalışmalar yapılmaktadır. Bu uygulama geliştirilme aşamasında olmasından dolayı henüz bir açıklama yapılmadı.

Dünya Üzerindeki En Son Teknolojik Gelişmeler
Dünya Üzerindeki En Son Teknolojik Gelişmeler

Elektrikli Uçaklar

Dünya üzerindeki atıklar çevre kirliliği yapması nedeniyle gündemde elektrikli taşıtlar olmaktadır. Bunun sonucu olarak da elektrikle çalışan uçaklar üretmek için yapılan uygulamalar devam etmektedir. Bazı verilere göre havayolu taşımacılığında küresel karbon emisyonu tahmini olarak % 2,5 civarında orana sahiptir.

Bundan dolayı elektrikle çalışacak uçakların yapılması oldukça önem kazanmaktadır. Daha önceleri de bu konuda çalışmalar yapılmış iken günümüzde ise büyük bir gelişme kat edilmiş olmaktadır. Geçen yıl yapılan elektrikli insanlı uçuş denemeleri başarılı olmuştur. Yakın bir zamanda hizmete başlaması düşünülen elektrikli uçaklar, dünya üzerindeki teknolojik gelişme büyük bir heyecanla beklenmektedir.

Dijital Tıp Alanı

Günümüzde en çok konuşulan diğer bir teknolojik gelişme, dijital tıp alanında yapılan çalışmalar olmaktadır. Giyilebilir olarak üretimi yapılan cihazlar ile tüm içerikler ile ilerleme olmaktadır. Diğer yandan tıp alanında birçok yenilikler olmaktadır. Hastalıkların önceden teşhisi ve hastalıkların tedavisinde yararlı olan dijital yenilikler olmaktadır.

Blok Zincir Teknolojisi

Blok zincir teknolojisi diğer adıyla blockchain dediğimizde akla gelen içerikler olarak günümüzde çok dikkat çeken uygulamalar içinde bulunan Kripto para teknolojisi yer almaktadır. Fakat farklı sayıda kullanım olanağı bulunmaktadır. Birçok alanda güvenlik sistemi sağlamayı hedefleyen blok zincir teknolojisi, içerisinden hiçbir şeyin değiştirilemediği birbirine bağlı zinciri ifade etmesinden dolayı güvenlik sunmaktadır. Teknolojide ortaya çıkan yenilikler insanların yaşamlarını kolaylaştırıp zaman tasarrufu olmuştur. Kripto paraların çıkmasına olanak sağlamıştır. Bu durum kripto paralara olan ilgiyi de artırdı.

 

 

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu