Gebelik

En Geç Kaç Yaşına Kadar Hamile Kalınabilir?

En Geç Kaç Yaşına Kadar Hamile Kalınabilir? Ergenlik dönemindeki sağlıklı kızlar her ay adet döngüsü yaşamaktadır. Her ay 5-6 tane yumurta büyüyerek olgunlaşmaktadır. İçlerinden birisi seçilerek rahim tüpüne gönderilmektedir. Bu bölgede spermle karşılaşmadığında parçalanarak kan yoluyla dışarı atılmaktadır.

En Geç Kaç Yaşına Kadar Hamile Kalınabilir? Yumurtlama günü ise en son adet gördüğü günden 14 gün geri sayılarak bulunmaktadır. Çocuk sahibi olmak isteyen çiftler bu günlerde ilişkiye girmesi gerekmektedir. Aynı zamanda bebek düşünmeyen çiftler ise bu günlerde korunarak ilişkiye girmelidir. Yumurtlama günü hesaplamasıyla her iki işlemi de gerçekleştirebilirsiniz.

En Geç Kaç Yaşına Kadar Hamile Kalınabilir
En Geç Kaç Yaşına Kadar Hamile Kalınabilir

Bebek bekleyen anne adayları farklı konularda merak etmektedir. Kaç yaşında hamile kalabilirim, doğurganlık yaşı en fazla hangi gündür, gebelikte temel bilgiler nelerdir gibi soruları sıkça sorulmaktadır. Ergenlikten menopoza kadarki geçen süre zarfında aynı döngü devam etmektedir. Ancak her yaşta hamile kalma olasılığı aynı değildir. Yaş ilerledikçe hamile kalma olasılığı azalmaktadır. Bunun en büyük nedeni yaş ilerledikçe yumurta kalitesi ve sayısının azalmasıdır. Menopoz yaşı kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir. Genellikle 40 ila 52 yaşları arasında menopoz başlangıcı olmaktadır. Çevresel faktörler, yaşam tarzı, stres, kadınsal hastalıklardan dolayı menopoz yaşını öne çekebilmektedir. Menopoz yaşınıza kadar hamile kalma olasılığınız bulunmaktadır.

Yumurtalık Dondurma

Gebelik planlamalarını ileriki tarihlere atmak isteyen anne adayları için çeşitli alternatifler mevcuttur. Yumurtaların gelecekte kullanabilmek için doğurganlığı korunmaktadır. Yumurtalık dondurma işlemi için belirli şartları sağlamanız gerekmektedir. Yumurta rezervi düşük olan kişilere sıklıkla tavsiye edilen uygulamalardır. Bu sayede gebe kalma olasılığı artırılmaktadır. Bazı durumlarda da anne adaylarının rahim bölgesini koruma altına almaya yardımcı olmaktadır.

Üreme organlarına cerrahi müdahalede bulunmadan önce yumurta dondurma işlemi gerçekleştirilmektedir. Yakın tarihte kemoterapi veya radyoterapi gibi ağır işlemler görecek kişilerde tercih edilebilmektedir. Menopoz yaşı çevresel faktörlere, yaşam tarzına, strese ve genetik faktörlere bağlıdır. Ailesinde erken menopoz bulunan kişilerde yumurta işlemi dondurulmaktadır. Bu sayede ileri tarihlerde çocuk sahibi olmak isteyen kişilerde doğurganlık korunma altına alınmıştır. Yumurta dondurma işlemleri için uzman tarafından değerlendirilmeye tabi tutulmaktadır. Genellikle kadınlar 35 yaşından sonra yumurta kalitesi ve sayısında azalmalar meydana gelmektedir. Bundan dolayı 35 veya 38 yaşına kadar yumurta dondurma işlemi gerçekleştirilmektedir.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu