Eğitim

Eskiz Çizilirken Kullanılan Malzemeler Nelerdir?

Eskiz Çizilirken Kullanılan Malzemeler Nelerdir? Moda çiziminde ilk adım boyaları elde etmektir. Bizde bu yazımızda eskiz çizilirken kullanılan malzemeler neler ele aldık.

Eskiz Çizilirken Kullanılan Malzemeler Nelerdir? Çizim çalışmalarını genelde kara kalem çalışması olarak düşünülse de çalışmalarımızın çizim adımları gibi değişik unsurlar kullanılarak yapılan şekilleri de vardır. Çizim malzemeleri, kalemler ve eskiz defterleri gibi çeşitli araçları içerir.

Defter Seçimi ve Eskiz Defterleri

Sketchbook, İngilizcesi olan eskiz defteri tasarımcıların oluşturmak istedikleri görüntüleri çizebilecekleri temel çizim malzemelerinden birisidir. Bu defterlerin çoğu, sanatçının altına çizdiği çizimleri görmesini sağlayan yağlı boya kanvas içerir. Bu sayede tasarımcı beğenmedikleri veya hataya neden olan kısımları değiştirebilir, beğendikleri kısımları da aynı tipte tasarımlarına dâhil edebilirler. Eskiz defterleri yağlı kâğıt içerdiğinden daha keskin çizimlere izin verir.

Eskiz Çizilirken Kullanılan Malzemeler Nelerdir
Eskiz Çizilirken Kullanılan Malzemeler Nelerdir

Kalemler

Füzen kalem yani Türkçe karşılığı olan kömür kalemi, kara kalem çizim ve eskiz sanatını icra eden birçok sanatçımızın olmazsa olmaz ekipmanlarından biridir. Kömür, resim sanatının önemli bir yerini tutar. Kısaca füzen kömürün bozulmuş şekline verilen isimdir. Kömür, değişen sertlikteki desenleri çizmek için kullanışlıdır. Çizime ek olarak, perspektif, alan ve çizim ile çalışırken kömür kullanılır. Kalemle çizilen çizimlerde gölgeler manuel olarak yapılabildiğinden görüntüye istenilen şekil ve dokuyu vermek mümkündür. Kömür sertliğine göre sınıflandırılır. Temel olarak orta, sert ve daha az sert olacak şekilde 3 değişik kömür kalemi vardır. Kömür kalemleri ayrıca ped ve kurşun kalem olarak da mevcuttur. Kalemle yapmak istediğiniz tasarımları silmeye yardımcı olması için kalem, silgi ve değişik boyutlarda işaretleyiciler de kullanabilirsiniz.

Dereceli Kalemler ( Kurşun )

Kalemler değişen derecelerde sertlik, karanlık ve açıklığa sahiptir. Bu ürünlere ait semboller H harfi B harfi ve F harfi ile temsil edilmektedir. Her çizgi tekniğine bağlı olarak değişik sertlik ve siyahlık değerlerine sahip kalemler tercih edilmelidir. İllüstratörler veya illüstratörler her türlü kalemi kullanırlar ancak genellikle H serisi kalemleri seçerler. Grafiklerdeki çizim stili, kullandığınız malzemeleri değiştirir. Örnek verecek olursak yumuşak uca sahip olan kalemler bulaşma özelliğinden dolayı daha iyi bir ton verirken; Sert kalemler kenarları işaretlemek için en iyisidir. Kömür kullanan stilistlerin de dereceli kalemlere ihtiyaç vardır.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu