Gebelik

Gebelik Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Gebelik Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir? Hamilelik (Gebelik) nedir? Cinsel ilişki esnasında erkek üreme hücresi spermle kadın yumurtasının döllenmesiyle başlayan sürece hamilelik adı verilir.

Gebelik Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir? Genel olarak 40 hafta hamilelik devam etmektedir. Doğum kontrolü uygulaması yapılmadığı sürece cinsel beraberliklerin sonucu hamile kalma oranı çok yüksek olur.

Hamilelik (Gebelik) Nasıl Olur

Hamilelik (Gebelik) nasıl olur? Döllenme işlemi bir komplike süreç olarak bilinir. Korumasız ve düzenli bir cinsel ilişki başta olmak üzere cinsel ilişkinin zamanlaması da önem arz eder. Bu noktada adet dönemi kadın tarafından takip edilmesi gerekir. Kadınların vücutları her ay kendini hamileliğe hazır hale getirir. Periyodik olarak devam eden yumurtlama döneminde yumurtalıklarda yer alan olgun olan yumurta folikülü çatlama yaparak döllenmeye hazır hale gelmek için fallop tüplerine geçiş yapar.

Gebelik Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir
Gebelik Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir

Bu durumda, aynı yumurta folikülünden östrojen hormonu salgılaması meydana gelir. Bu östrojen, döllenme nedeniyle ortaya çıkacak olan embriyonun rahim içine tutunmasını sağlayacak olan rahim duvarını kalın hale getirir. Fallop tüplerinde döllenmeyi bekleyen yumurta yalnızca 24 saat canlı kalır. Fakat vajinadan geçen fallop tüpüne doğru giden sperm kadın vücudunda 72 saat kadar yaşamayı sürdürmektedir. Bu nedenle yumurtlama zamanını iyi takip edilmesi gebeliğin oluşumunda çok önemli olmaktadır. Burada gebe kalma ihtimali bu dönemde düzenli cinsel beraberlik yaşanması durumunda gebelik oluşması artış gösterir. Adet döneminin dikkatli takip edilmesi yumurtlama döneminin çok kolay anlaşılmasını sağlamış olur.

Gebe Olduğum Nasıl Belli Olur

Gebe olduğum nasıl belli olur? Adet durumları hamilelik belirtilerini ortaya çıkarmaktadır. Fakat kesin bir sonuç olmaz. Adet günleri değişik olabilmekte ve hamilelik belirtilerinde farklı olabilir. Döllenme olduktan iki hafta sonra bazı fizyolojik olan belirtiler meydana gelir. Fakat bu durumlar da kişinin hamile olduğu anlamına gelmez. Hamile olduğunuzu anlamak için hamilelik testi yaptırarak anlayabilirsiniz. Hamilelik konusunda en iyi sonucu almak için, anne adayları adet gecikmesinin olduğu günün 6. Gününde hamilelik testi yaptırarak hamile olup olmadıklarını anlayabilirler. Hamilelik testi için eczanelerden alınacak olan ve evde yapabileceğiniz testler, idrarda HCG hormonunun olup olmadığını öğrenmiş olursunuz. Gebeliğin ilk günlerinde bu hormonda arış kaydedilir. Hamilelik testi için satın alınan ürünün kullanma kılavuzunu iyi okuyup ona göre test yapma işlemine başlayınız.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu