Gebelik

Gebelikte Spor Yapmak Faydalı Mıdır?

Gebelikte Spor Yapmak Faydalı Mıdır? Gebelik öncesinde ve gebelik döneminde anne adaylarının yaptıkları spor ve aktivitelerin sayılmayacak kadar fazla faydası vardır.

Gebelikte Spor Yapmak Faydalı Mıdır? Hamilelik sürecinde spor yapmanız sağlığınız açısından bir engel taşımıyorsa mutlaka ve mutlaka yazımızı okumaya devam edin.

Gebelikte Spor Yapmanın Faydaları

Gebelik Sürecinde Spor Yapmak Anne Adayına Enerji Verir Hamilelik süresince yaptığınız ve yapacağınız  sizin kaslarınızın ve kalbinizin daha düzgün ve ritimli çalışmasında rol oynayacaktır. Egzersizleri bilinçli bir biçimde yapıyorsanız kendinizi daha dinç ve daha enerjik hissedersiniz. Gebelik süresince yaptığınız spor ile daha sağlıklı solunum yapmanızı sağlayarak bebeğinizin daha doğmadan gelişimine etki edebilirsiniz.

Kilo Alımını Düzenler Gebelik sürecinde kilo verme gibi bir arayış içinde olmayın bu  söz konusu bile değildir. Fakat hamilelik süresince yüksek hızda artan kilolarınıza karşı spor ve aktiviteler yaparak kilo alımınızı düzenli hale getirebilirsiniz ve aldığınız kiloların bebeğinizle birlikte size zarar vermesini önleyebilirsiniz. Uzman Hekimlerde aşırı spordan yana değiller fakat bu “spor yapılmaması gerekiyor” anlamına gelmesin. Bu nedenden dolayı dengeli bir şekilde spor ve aktivite uygulamaya özen göstermelisiniz.

Gebelikte Spor Yapmak Faydalı Mıdır
Gebelikte Spor Yapmak Faydalı Mıdır

Hamilelikte Spor ve Aktivite Uygulamak Yorgunluğunuzu Azaltır

Hamilelik dönemi boyunca bayanlar  genellikle halsiz ve yorgun olurlar. Gebelik boyunca hissedilen bu yorgunluk hali anne adaylarının  kendini kötü hissetmesine sebep olur. Anne adayının gün içerisinde kendine bir program hazırlayarak günlük olarak en az  30-45 dakika yürüyüş veya aktivite yaparak vücudundaki yorgunluğun giderilmesini sağlayabilir. Ağrıları Hafifletir Gebelikte genellikle karın, kol ve bacaklar ile buralardaki kaslarda şiddetli ve hafif ağrılar görülmektedir. Çekilen bu ağrıları gebelik süresince yaşamak istemiyorsanız bu dönemlerde  düzenli olarak egzersizler ve aktiviteler uygulayarak bu bölgeleri ve kaslarını harekete geçirebilirsiniz.

Hamilelik Döneminde  Görülen Kabızlık Azalır

Gebelik boyunca birçok anne adayı yaşadığı kabızlık şikayetini sorun eder. Bağırsakların doğuma bağlı bir değişime uğramasından kaynaklanan bu sorunu hareketli bir hamilelik geçirerek önleyebilirsiniz. Hekimlerin tavsiyelerini dinleyerek yapılan aktiviteler bağırsakların hareketlenmesini ve hızlı çalışmasını sağlayarak şişkinlik ve kabızlık şikayetlerini sonlandırır.

Hamilelik Sürecinde Yapılan Spor Diyabete İyi Gelmektedir. Hamilelik süresince yapılan spor ve aktiviteler, tükettiğiniz şeker içerikli gıdaların birikmesini önleyerek yakılıp harcanmasını sağlar. Glikoz tüketimi enerji üretmek amacıyla gerekli olan bir gıda da olsa fazla tüketimde vücutta zarara neden olabilir. Gebelik dönemi içerisinde çok sık görülen akut diyabet hastalığını spor yaparak önleyebilirsiniz. ​Sonuç olarak Hamilelik döneminde spor yapmak sadece vücut için değil bebek içinde çok yararlı.   ​

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu