Sağlık

Gluten İntoleransının En Yaygın Olan Belirtileri Nelerdir?

Gluten İntoleransının En Yaygın Olan Belirtileri Nelerdir? Yaygın bir rahatsızlık olan gluten intoleransı aşırı gaz sorunu, midede ciddi ağrı, ishal ya da kabızlık gibi çeşitli bağırsak semptomlarına sebep olur fakat bu belirtiler birçok hastalıkta da görüldüğü için intolerans genellikle teşhis edilmez. Ayrıca intolerans şiddetli olduğunda karın ağrısı ve ishal gibi daha güçlü ve sık semptomlara neden olan Çölyak Hastalığına neden olabilir. Peki, gluten intoleransının belirtileri nelerdir?

Gluten İntoleransının En Yaygın Olan Belirtileri Nelerdir? Bu gluten alerjisi, çocuklarda ve yetişkinlerde ortaya çıkabilen ve buğday, çavdar ve arpada bulunan bir protein olan gluteni sindirememe nedeniyle ortaya çıkar ve tedavisi, bu proteinin diyetten çıkarılmasından oluşur. İşte gıda intoleransının belirtileri…

Karın Rahatsızlığı

Tahammülsüzlük olduğunda buğday, arpa veya çavdarlı besinler yendikten sonra aşırı gaz, karında şişlik, ishal veya kabızlık gibi belirtiler sık ​​görülür. Karın rahatsızlığına ek olarak, bağırsak hücreleri de zarar görerek vitamin ve minerallerin emilim bozukluğuna neden olur.

Gluten İntoleransının En Yaygın Olan Belirtileri Nelerdir
Gluten İntoleransının En Yaygın Olan Belirtileri Nelerdir

Baş Dönmesi

Gluten yemek yemekten sonra baş dönmesine, zihinsel karışıklığa, oryantasyon bozukluğuna veya yorgunluk hissine neden olabilir, ancak bu semptomlar genellikle gluten intoleransı ile ilgili değildir ve bu nedenle fark edilmez.

Ruh Hali Değişiklikleri

Bağırsak rahatsızlığı nedeniyle, özellikle yemeklerden sonra sinirlilik, kaygı veya üzüntü belirtileriyle birlikte ruh hali değişimlerinin ortaya çıkması yaygın bir durumdur. Bu sık ruh hali değişimleri, iyi bir gece uykusundan sonra bile yorgunluğa ve bitkinliğe neden olur. Bunun nedeni, vücudun bağırsaktaki iltihapla savaşmaya odaklanması, size yeni bir gün enerji bırakmamasıdır. Bu da gıda intoleransının belirtileri arasında önemlidir.

Kronik Migren

Genel olarak bu gıda intoleransının neden olduğu migren yemekten yaklaşık 30 ila 60 dakika sonra başlar ve bulanık görme ve göz çevresinde ağrı belirtileri de ortaya çıkabilir.

Kaşıntılı Cilt

Gıda intoleransının neden olduğu bağırsak iltihabı, cildin kurumasına ve kaşınmasına neden olarak küçük kırmızı toplar oluşturabilir. Bununla birlikte, bu semptom bazen sedef hastalığı ve lupus semptomlarının kötüleşmesiyle de ilişkilendirilebilir.

Kas Ağrısı

Gluten tüketimi, tıbbi adı fibromiyalji olan kas, eklem ve tendon ağrısına neden olabilir veya semptomlarını artırabilir. Özellikle parmak, diz ve kalça eklemlerinde şişlik de yaygındır.

Laktoz İntoleransı

Laktoz intoleransının glüten intoleransı ile birlikte ortaya çıkması yaygındır. Bu nedenle, halihazırda laktoz intoleransı teşhisi konan kişilerin buğday, arpa ve çavdar içeren gıdalara karşı intoleransı olma olasılığı daha yüksektir ve semptomlara karşı daha dikkatli olmaları gerekir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu