Gebelik

Hamilelik Döneminde Beslenme Nasıl Olmalı?

 

Hamilelik Döneminde Beslenme Nasıl Olmalı? Anne hem kendi hem de bebeğinin sağlığı için yeterli, doğru ve dengeli beslenmelidir. Hamilelik döneminde annenin ihtiyaç duyduğu besin miktarı artmaktadır. Çünkü anne karnındaki bebek, besinleri annenin yediği besinlerden karşılar.

Hamilelik Döneminde Beslenme Nasıl Olmalı? Bebeğinizi sağlıkla hayata getirmek,-hamilelik döneminde sağlıklı beslenmek için sunduğumuz tavsiyelere iyi bakın derim.

 • Bol sıvı tüketin ve böylece hamilelik döneminde su azalmasını önleyin.
 • Günlük 3 öğün ve 3 ara öğün olmak üzere toplam 6 öğün yiyin. İhtiyacınız olan besinleri tüketin. Gereğinden fazla besin tüketmeyin.
 • Kesinlikle sigara ve alkolden uzak durun. Hamilelik döneminde sigara ve alkol kullanmak bebeğin hayatta kalmasını azaltır.
 •  Folik asit içeren besinleri bol bol tüketin. Folik asitin yetersiz olması durumunda annede kansızlığa yol açar.B12 vitamini içeren et, balık, yumurta ve süt ürünleriyle folik asit kaynağı olan yeşil yapraklı sebzeler, meyve, meyve suyu, tahıl bol bol tüketilmelidir.
 • Hamilelik döneminde E vitamini ihtiyacı artar. E vitamini açısından zengin olan yeşil yapraklı sebzeler, sert kabuklu meyveler ve kuru baklagiller bolca tüketilmelidir. E vitamini dışındakilerde çok önemlidir. Tüm vitaminler yeterli miktarda alınmalıdır.
Hamilelik Döneminde Beslenme Nasıl Olmalı
Hamilelik Döneminde Beslenme Nasıl Olmalı

Hamilelikte Alınması Gereken Kalori İhtiyacı Ne Kadardır?

Hamilelikte ortalama alınması gereken kalori ihtiyacı 2200-2900 kalori olmalıdır. İlk üç ayda bebek için ekstra bir kalori alınmasına gerek yoktur. İkinci üç ay için 300-350 , son üç ayda ise anne adayı hamile olmadığı döneme göre 400-450 ek kalori alması gerektiği doktorlar tarafından tavsiye edilir.

Hamilelikte Kaç Öğün Tüketilmelidir?

Hamilelik döneminde beslenme şekli anne ve bebeğin sağlığını büyük ölçüde etkiler. Bunun için belirli aralıklarda annenin öğünler tüketmesi gerekir.

Hamilelikte fazla besin tüketmenin bebeğin sağlığına hiçbir faydası yoktur. Anne adayları günlük 3 ana öğünlerini mutlaka yemeli ve öğünlerin arasına ara öğünler yerleştirmelidir.

Porsiyonlar gereksinimler doğrultusunda olmalıdır. Anne adaylarının vücudunun neye ihtiyacı olduğunu bilmesi önemlidir.

Hamilelik Döneminde Yenmemesi Gereken Besinler Nelerdir?

Hamilelik döneminde bazı besinlerden uzak durulması gerekir. Bu besinleri tüketmek hem anneye hem bebeğe sağlık açısından zarar verebilir ya da bebeğin erken doğmasına sebep olabilir. Bu dönemi sağlıklı geçirebilmeniz için yememeniz gereken besinleri sizin için araştırdık.

 

 1. Konserve veya hazır gıdalar.

 

 1. Az pişmiş et veya yumurta.

 

 1. İyi yıkanmamış sebze ve meyveler.

 

 1. Aşırı yağlı yiyecekler.

 

 1. Yüksek miktarda A vitamini içeren besinler.

 

 1. Anne adayının alerjisi olduğu besinler.

 

 1. Meyan kökü

 

 1. Kafein, alkol ve sigara.

 

 1. Soya sosu.

 

 1. Doktor tavsiyesi olmayan antibiyotik ve bitki çayları.

 

 1. Salam ve sosis benzeri ürünler.

 

 1. Fazla şekerli besinler.

 

 1. Pastörize edilmemiş süt ve süt ürünleri.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu