Gebelik

Hamilelikte Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Nelerdir?

Hamilelikte Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Nelerdir? Hamilelikte yaşanabilecek hastalıklar ve risk faktörleri arasında, bütün dünyada yaygın olarak görülen hamilelikte cinsel yolla bulaşan hastalıklar, gebelikte ciddi risk faktörleri arasındadır.

Hamilelikte Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Nelerdir? Gebelikte cinsel yolla bulaşan hastalıkların, bulaşmadığı gibi yanlış bir kanı mevcuttur. Tam olarak her tür cinsel yolla bulaşan hastalık, hamilelik döneminde de etkindir ve bulaşıcılığına devam eder. Bu hastalıklardan en çok görülenleri; Bel Soğukluğu, Klamidya, Sifiliz, Trikomonas ve Bakteriyel Vaginosis’tir. Ayrıca bu hastalıkların tedavileri vardır ve kısa sürede iyileşmek mümkündür. HIV, AIDS, Herpes, gibi hastalıkların ise tedavileri tam olarak yoktur ve ömür boyunca hastalığın etkileri azalmış olsa bile, taşıyıcılık devam eder. En önemli korunma yolu cinsel ilişki sırasında kondom kullanmaktır ve başka bir korunma yolu yoktur.

Hamilelikte Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Nelerdir
Hamilelikte Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Nelerdir

Hamilelik ve Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar          

Hamilelik için önemli şartlardan biri olan cinsel ilişki, sağlıklı şekilde yapıldığında hiçbir risk taşımaz. Günümüzde evlilik hazırlıkları arasında, doktor muayenesi ve kan testleri bulunur. Bu testlerin amacı, ileride anne ve baba olacak çiftlerin, kan ve benzer yollar ile bulaşabilecek bir hastalığa sahip olup olmadığının tespiti içindir. Unutulmaması gerek bir diğer konu ise, annede var olan bir virüsün bebeğe kolayca bulaşabileceğidir. Hamilelikte cinsel yolla bulaşan hastalıklar arasında virüslerin sebep olduğu hastalıklar, tedavi edilseler bile bebeğe bulaşabilir. Her türden bulaşıcı hastalığa karşı cinsel ilişki sırasında, doğru şekilde korunmak, cinsel yolla bulaşan hastalıkların önüne geçebilir. Bu türden hastalıklara sahip anne ve baba adaylarının, ciddi şekilde tıbbı yardım almaları gerekir. Hamilelik boyunca tedavileri gerekiyor ise, devam edebilir ve bu sayede sağlıklı bebekler dünyaya getirebilirler.

Gebelikte Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıkların Belirtileri  

Hamilelikte cinsel yolla bulaşan hastalıklar, gebelik sonrasındaki cinsel ilişki ya da hastalığın türüne özel bulaşma; sıvı transferi, dövme, iğne ve hatta doğum sırasında olumsuz şartlardan dolayı kapılabilir. Gebelik ve sonrasında akıntılar, kötü kokular, kaşıntı ve kabarıklıklar ciddiye alınmalı derhal doktor ile temasa geçilmelidir. Erken teşhis cinsel yolla bulaşan hastalıklar için de önemlidir. İlerlemiş enfeksiyonlarda, tedavi şartları ağırlaşabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu