Gebelik

Hamilelikte Saç Boyatmanın Bebeğe Zararı Olur Mu?

Hamilelikte Saç Boyatmanın Bebeğe Zararı Olur Mu? sorusu bir çok anne adayının sorduğu sorulardan biridir. Hamileyken saç boyatmak bebeğe zarar verir mi? Bizde merak edilen soruyu sizler için yanıtladık. İşte detaylar..

Hamilelikte Saç Boyatmanın Bebeğe Zararı Olur Mu? Hamileyken saç boyası yaptırılıp yaptırılamayacağı kadınların en çok merak ettiği sorulardan biridir. Peki saç boyatmanın bebeğe zararı olur mu? Gelin hep birlikte bakalım.

Hamileyken Saç Boyatmanın Zararları

Araştırmalar hamileliğin ilk üç aylık döneminde bebeğin organ gelişimi devam ettiği için saç boyası ve manikür gibi zorunluluk gerektirmeyen şeylerden uzak durulması gerektiğini söylemektedir. Saç boyalarının içindeki bazı kimyasal maddeler gelişmekte olan fetüs için risk teşkil edebilir. Hamile kadınlar kimyasal içeren ürünlerden kaçınarak yaşanması muhtemel riskleri en az indirebilir. Bu tarz kimyasallar deri yoluyla emilir ve annenin dolaşımına geçer. Hamileyken saç boyatmanın zararları ciddidir.

Hamilelikte Saç Boyatmanın Bebeğe Zararı Olur Mu
Hamilelikte Saç Boyatmanın Bebeğe Zararı Olur Mu

Saç boyasıyla gelen kimyasallar annenin kanından plasentayı geçer ve gelişmekte olan fetüsün kan dolaşımına girer. Hamileliğin ilk üç ayında saç boyasına maruz kalan bebeklerde; konjenital katarakt ve nöroblastom görülme sıklığı diğer bebeklere oranla fazladır. Konjenital katarakt, göz merceğinin doğumdan itibaren tek veya çift bir şekilde saydamlığını kaybetmesidir. Nöroblastom dediğimiz şey ise sinir hücrelerinden çıkan tümördür. Bebeklik zamanı en çok görülen kanser şeklidir. Genel olarak böbreküstü bezlerindeki sinir hücrelerinde başlar. Kullanılan saç boyanızın tipi ne olursa olsun, içeriklerinin tam olarak ne içerdiği bilinmeyen kimyasal madde bulundurmaktadırlar. Yapacağınız renk değişikliğini hamilelik sonrasına bırakmanız, tedbirli davranmanız daha tedbirli olacaktır.

Hamileyken Saç Boyatmak İsteyenlere Öneriler

Hamileyken saçınızın rengini illa değiştirmek, beyazlarınızı kapatmak istiyor iseniz saç boyatmak için yapmanız gerekenler

  • Gebeliğinizin ilk 3 ayı geçtikten sonra saçınızı boyatın.
  • Boyama işleminin yapıldığı ortam havadar olsun.
  • Kimyasal madde içermeyen saç boyalarını tercih edin.
  • Saç boyama işleminizden sonra kesinlikle saç diplerinizi iyice durulayın.
  • Saç boyama işleminizi kendiniz yapıyor iseniz kesinlikle eldiven giyin.
  • Boyayı kaş ve kirpikleriniz için kullanmayı tercih etmeyin.
  • İçinde amonyak olanları tercih etmeyin
  • Eğer illa saç rengimi değiştirmek istiyorum diyor iseniz kına kullanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu