Gebelik

Hamilelikte Stres Bebeği Nasıl Etkiliyor?

Hamilelikte Stres Bebeği Nasıl Etkiliyor? Anne karnındaki bebeğin, annenin maruz kaldığı stresten etkilendiği, yapılan araştırmalar sonucunda kesin ve şüphe götürmez bir şekilde ortaya konmuştur. Stres herkesi etkilediği gibi hamile kadınları daha fazla etkiler.

Hamilelikte Stres Bebeği Nasıl Etkiliyor? Hamile kadınların psikolojik gerilimi bebeği de etkilemektedir. Çünkü psikolojik-gerilim vücudun işleyişini hormonların dengesini tehdit eder. Günümüzde stresli olmak için çok fazla neden olabilir. Mümkün mertebe stresi azaltıcı önlemler almak gerekirse psikolojik yardım almak hamile kadınlar için önemlidir. Stresin bedensel ve ruhsal etkileri vardır. Bu etkiler Bebeği de hastalandırabilir.

Hamilelikte Stres Bebeği Nasıl Etkiliyor
Hamilelikte Stres Bebeği Nasıl Etkiliyor

Gebelikte Stresin Bebek Gelişimine Olumsuz Etkileri

Hamile kadınlarda stres düşüklere yol açabilir bebeğin gelişimini olumsuz yönde etkileyebilir stresli annenin bebeği daha yavaş gelişir düşük doğum riski daima vardır. Erken doğum veya bebeğin organlarındaki gelişim eksiklikleri annenin stresinden kaynaklanabilir. Annedeki yoğun stres bebeğin üzerinden duygusal problemlere ve davranış bozukluklarına İleri ki süreçte neden olur. Hamile kadın madde kullanıyorsa ya da hamilelik sürecinde kontrollerini aksatıyorsa veya gerekli ilaçlarını almıyorsa bu durum bebeğin üzerinde olumsuz etkiler yapar.

Bebek Doğduktan Sonra da Olumsuzluklar Devam Eder

Hamilelikte stres bebek üzerinde problem çözme yeteneğini azaltmak, düşük zeka, otizm, şizofreniye yatkınlık, geç konuşma, depresyon gibi etkilere yol açabilir. Stresin 3 ile 7 aylık Gebelik döneminde yoğunlaşması bebeği besleyen ağlarda akışın azalmasına yol açma tehlikesi vardır. Bu dönemlerde plasentadan daha az kan geçmesi demek daha az besin vitamin mineral ve daha az oksijen geçmesi anlamına geliyor. Bu da bebeğin yeterince beslenememesi anlamına geliyor. Stres hormonları dolaşım sorunlarına yol açar. Stres doğal bir olgu değildir ve bebeğin hastalıklara karşı direncini zayıflatır.

Yoksul Ailelerin Çocukları Neden Obez Olur

Ekonomik durumu çok kötü olan hamile bir kadının yeterince beslenememesi, bebek üzerinde nasıl etkiler gösteriyor hiç merak ettiniz mi? Yeterince besin alamayan bebek kendini bu duruma adapte ederek metabolizmasını yavaşlatır ve bu metabolizma yağ depolamaya alışmaya başlar. Bu da bebeğin doğduktan sonra obez olmasının yolunu açar. Hamile kadındaki stres bağırsak florasını da olumsuz etkiler. Bebeğin hastalıklara karşı zayıf düşmesine sebep olur.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu