Teknoloji

İnternet Bağlantısının Yavaşlamasının Nedenleri Nelerdir?

İnternet Bağlantısının Yavaşlamasının Nedenleri Nelerdir? Arka planda çalışan uygulama sayısı nedeniyle cihazınız yavaşlıyor olabilir. Aygıtın belleğinde yer açmak için gereksiz tüm programları kapatın. Ayrıca, internette gezinirken gecikmeleri önlemek için birden çok tarayıcı penceresini kapatın.

İnternet Bağlantısının Yavaşlamasının Nedenleri Nelerdir? Son olarak, bant genişliğinden tasarruf etmek ve internet bağlantınızın yavaşlamasına karşı korumak için ekran çözünürlüğünüzü düşürebilirsiniz. Bunlar, İnternetinizin yavaşlamasının yaygın nedenlerinden bazılarıdır. İnternetinizi tekrar rayına oturtmak için bu basit düzeltmeleri deneyin.

Dns Sunucusu

Yavaş bir İnternet hızı yaşıyorsanız, bunun ana nedeni DNS sunucunuzdaki bir sorun olabilir. DNS, internet bağlantınızın önemli bir bileşenidir, çünkü bir web sitesinin adresini her yazdığınızda, insan tarafından okunabilen alanı fiziksel IP adresine çevirmek için bir DNS sunucusu kullanır. Ne yazık ki, DNS sunucuları genellikle yavaş ve güvenilmezdir.

İnternet Bağlantısının Yavaşlamasının Nedenleri Nelerdir
İnternet Bağlantısının Yavaşlamasının Nedenleri Nelerdir

Sanal Özel Ağ (VPN)

İnternetiniz eskisinden daha yavaşsa, hızı artırmak için yapabileceğiniz birkaç şey var. Çoğu yönlendirici, daha az önemli etkinlikler için bant genişliğini azaltan ve yüksek öncelikli etkinliklere fazladan veri gönderen Hizmet Kalitesi adlı bir özelliğe sahiptir. Bu yardımcı olsa da, yükleme hızlarınızı ve genel internet kullanımınızı da yavaşlatır. Bu özelliği devre dışı bırakmak internetinizi hızlandırmalıdır. Ancak, yönlendiriciniz çok trafik olan bir bölgede bulunuyorsa, bu özelliğin internet hızınızı da yavaşlatabileceğini anlamak önemlidir.

Ev Ağınızdaki Trafik

İnternet bağlantınızın gece veya yoğun saatlerde yavaşladığını fark ettiyseniz, bunun sorumlusu muhtemelen ISS’nizdir. Bu durumda, bant genişliğinizi yükseltmeyi veya daha hızlı bir internet planına geçmeyi deneyin. Ayrıca, trafik sıkışıklığını önlemek için internet kullanımınızı planlamaya çalışın. Bir yönlendirici de yardımcı olabilir. Bir ev ağı ancak en zayıf halkası kadar güçlüdür, bu nedenle ağınız yavaşlıyorsa modeminizi değiştirme zamanı gelmiş olabilir.

ISP Ekipmanı

Yakın zamanda internet hızınızın yavaşladığını fark ettiyseniz, bu sizin cihazınızdan kaynaklı olabilir. Cihazınızı yeniden başlatmanız gerekebilir. Veya işlemciyi yavaşlatan bir sürü açık uygulama olabilir. Bu sorunları ortadan kaldırmak için cihazınızda bir hız testi yapmayı deneyin. Verileri ne kadar hızlı yükleyebileceğini ve indirebileceğini size söyleyecektir. Ardından, sorunun cihazınızdan mı yoksa bağlantınızdan mı kaynaklandığına bakın.

Virüsler

Yavaş bir internet bağlantısının birçok nedeni kendi başınıza çözülebilirken, virüsler en yaygın olanlardan biridir. Arka planda çalışabilir, internetinizi izniniz olmadan kullanabilir ve nihayetinde sisteminizi yavaşlatabilirler.

Yönlendirici Konumu

Daha yavaş bir İnternet hızınız varsa, yönlendiricinizden sinyal paraziti yaşıyor olabilirsiniz. Bir yönlendiricinin evinizdeki konumu, performansını etkileyebilir ve bu girişim, Bluetooth hoparlörleri veya sinyali engelleyen duvarlar gibi nesnelerden de kaynaklanabilir. Bu sorunu çözmek için önce yönlendiricinizin konumunu kontrol etmeli ve sinyali farklı bir alana yaymak için bir genişletici satın almayı düşünmelisiniz. Bu işe yaramazsa, yönlendiriciyi farklı bir konuma taşımayı deneyebilirsiniz, ancak yönlendiricinin iyi bir alanda olduğundan emin olmanız gerekir.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu