Anne-Bebek

İştahsız Çocuğa Nasıl Yemek Yedirilir?

İştahsız Çocuğa Nasıl Yemek Yedirilir? Bazı ebeveynler için çocuklarına yemek yedirmek adeta bir savaş haline dönüşebiliyor. Çocuklarda görülen bu iştahsızlık durumu bazı anne ve babalar tarafından bir hastalık olarak görülüyor. Aslında bu durum çocuğun tamamen yemek yeme alışkanlığının olup olmamasıyla alakalıdır.  Eğer ki sizin de yemek yemeyi reddeden bir çocuğunuz varsa ve çocuğuma nasıl yemek yedirebilirim diyorsanız yazımızı okumalısınız.

İştahsız Çocuğa Nasıl Yemek Yedirilir? Yemek yeme isteği olmayan iştahsız çocuklar için anne babaların bazı noktalara dikkat etmeleri gerekmektedir. Öncelikle değişim isteniyorsa önce kişi kendinden başlamalı ve aile bireyleri yemek yeme alışkanlıklarını gözden geçirmelidir. Çocukların büyük çoğunluğu atıştırmalıkları daha çok sevdiği için bu tarz yiyecekler evde bulundurulmamalıdır. Bunları yediğinde çocuk yemek yemeyi reddetmektedir. Ara öğünlerden ya da ana öğün öncesinde çocukların kutu meyve suyu içmemelerine özen gösterilmelidir. Anne babalar genellikle sürekli çocuklarına aç mısın diye sormaktadır. Çocuk elbette acıkacağı için kendi kendine bunu kendi kendine dile getirmesi beklenmelidir. Böylelikle inatlaşma süreci sonlanmakta, çocuk kendi rızası ile daha çok yemek yemektedir.

İştahsız Çocuğa Nasıl Yemek Yedirilir
İştahsız Çocuğa Nasıl Yemek Yedirilir

İştahsız Çocuklara Yemek Yedirme Önerileri

İştahsız çocuğa yemek yedirmek için yemek esnasında çocuğa davranış önem taşımaktadır. Buna göre çocuklar bir kere yemek yemeyi istemediğinde bu durum büyütülmemelidir. Unutulmamalıdır ki tıpkı yetişkinlerde olduğu gibi onların da bazı yiyecekleri yememe hakları bulunmaktadır. Çocuk yemek yemediğinde kızıp öfkelenmek yerine daha sakin davranılmalıdır. Çocuklarda yemek alışkanlığı bebeklikten itibaren başlamaktadır. Dolayısıyla sakin bir ortamda ve düzenli saatlerde yemek yemesi sağlanmalıdır. Yani telaş ve aceleye yer verilmemelidir. Çocuğun yeni yiyecekler ile tanışması iştahı açık anlarda yapılmalı, tokken ya da doyduğu anlarda yemek verilmemelidir.

Yemek Yemeyen Çocuklar İçin Tavsiyeler

Sürekli olarak yemek yemeyi reddeden çocuklar için yemek daha cazip hale getirilebilir. Bunun için çocuklara bir masal anlatılarak yemek için motivasyon oluşması sağlanır. Buna ek olarak yemek esnasında çocukların porsiyonlarını kendilerinin ayarlamalarına izin verilmelidir. Bu sayede çocuklar daha mutlu olmakta ve yemeklerini severek yiyebilmektedir. Anne babalar yemek yemeyen çocuk ile tartışmaktan kaçınmalıdır. Bu esnada yemek tabağı alınıp sofradan kaldırılmalı, çocuk acıktığında tekrar aynı yemek sakince masaya koyulmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu