Sağlık

Kadınlarda Regl Nedir ve Nasıl Oluşur?

Kadınlarda Regl Nedir ve Nasıl Oluşur? Kadınlarda meydana gelen ve halk arasında çok yaygın olarak söylenen âdet kanaması genel olarak 28 günde bir yaşanmakta olan vajina kanamasına REGL denir.

Kadınlarda Regl Nedir ve Nasıl Oluşur? Kadınlarda oluşan bu kanama sağlıklı bir vücudun olduğunu anımsatır. Kadın üreme organlarının sağlıklı çalışması olarak ortaya çıkar. Hormon salgıları olarak meydana gelen fizyolojik olaydır. Bu konumuz kadınlarda Regl nedir ve nasıl oluşur? Açıklamasında bulunacağız.

Regl Nedir?

Kadınların vücutları olası bir hamilelik için kendisini ortama hazırlaması olarak bilinmektedir. Çok sağlıklı bir kadın ergenlik döneminden başlayarak menopoz dönemine kadar Regl kanaması yani âdet kanaması görürler. Kadınların % 90’nında adet kanamasından önce adet sancısı ortaya çıkar. Vajina kanaması olarak ortaya çıkan bu durumda rahmin iç yüzeyinde kalınlaşan dokular kanama ile vücuttan dışarı atılır. Regl dönemi üreme açısından çok önemlidir. Bu süreç ergenliğin ilk dönemlerinde düzenli olmayabilir fakat daha sonraları düzene girer.

Kadınlarda Regl Nedir ve Nasıl Oluşur
Kadınlarda Regl Nedir ve Nasıl Oluşur

İlk adet kanamasının olmasından ve düzene girmesi 1 yıl kadar devam edebilir. Menopoz dönemine girileceği zaman yani 45 veya 55 yaşlarında sona erer.

Regl Nasıl Oluşmaktadır?

Kadınlarda meydana gelen Regl olayı beyinde bulunan hipofiz bezinin uyarılması ile salgılama oluşur. Kan dolaşımına giren FSH yumurtalıklara gelerek yumurtanın foliküllerini uyarmaya başlar, bu uyarılma sonucu yumurtalıkta bulunan yumurtaların birazı olgunlaşmaya başlar. Olgunlaşmış olan yumurtalar LH hormonu yardımıyla çatlamaya başlar. Çok sağlıklı olan yumurta keseciklerden çıkarak rahim ve yumurtalık arasında bulunan tüpler içerisine girer ve bu sürede yumurtanın içinden çıkan Folikül östrojen salınımını yerine getirir.

Östrojen sayesinde rahim duvarı uyarılarak duvar kalınlaşmaya başlar. 5 gün kadar kadın hücresinde kalan sperm, kadın yumurtası çok az kalmaktadır. 24 saat kadar kalabilen kadın yumurtaları burada erkek sperm ile döllenme olur ve gebelik başlar. BU durumda gebelik meydana gelmez ise östrojen salımı azalmaya başlar kan düzeyinde progestron artmaya başlar. Gebelik için oluşan rahim duvarı dökülmeye başlar. Bu dökülmeler kan yardımıyla dışarı atılarak adet kanaması meydana gelir. Bu adet kanaması 3 veya 8 gün devam eder. Bu süreç bu şekilde menopoz dönemine kadar devam eder.

Regl Belirtileri

Kadınların Regl olacakları zaman birçok belirtileri meydana gelmektedir. Bu belirtiler şunlardır:

  • Yüzlerde sivilce oluşumu
  • Kilo alımı
  • Memelerde meydana gelen şişkinlik
  • Karın ağrıları
  • Bacaklarda kramp oluşumu
  • Kişide gerginlik

Adet kanaması kaç günde meydana gelmesi kişiden kişiye değişmektedir. Sağlıklı bir kadında 28 günde meydana gelmektedir. Genel olarak iki adet dönemi 21 günden az ve 35 günden fazla olmaktadır. Sağlıklı bir kadında adet günü 3 veya 7 gün sürmektedir.

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu