Sağlık

Kan Uyuşmazlığının Erken Teşhisinin Bebekler İçin Önemi

Kan Uyuşmazlığının Erken Teşhisinin Bebekler İçin Önemi Nedir? Hamilelik döneminde annenin kan grubu Rh negatif ve bebeğin kan grubu Rh pozitif olduğunda anne ile bebek arasında Rh uyuşmazlığı söz konusu olur. Ancak kan uyuşmazlığı erken teşhis edildiği zaman gerekli önlemler alınarak olası sorunlara erkenden tıbbı müdahale edilmesi sağlanmaktadır. Konuyla ilgili tüm detayları yazımızda ele aldık.

Kan Uyuşmazlığının Erken Teşhisinin Bebekler İçin Önemi Nedir? Çocuk sahibi olmak isteyen anne ve baba adayları için kan uyuşmazlığı konusu oldukça önemlidir. Anne ve bebeğinin birbiri ile uyuşmayan kan gruplarına sahip olması sağlık açısından oldukça büyük bir risk oluşturmaktadır. Hatta gerekli müdahaleler yapılmadığı zaman bu durumu bebeğin kaybedilmesine kadar uzanan bir sürece bile dönüşebilmektedir. Bu sebeple bu durumun erkenden teşhisi ile yapılacak tıbbı müdahaleler ile bu sorun ile müdahale edilebilmektedir. Burada kan uyuşmazlığı erken teşhisi oldukça önemli bir durumdadır.

Kan Uyuşmazlığının Erken Teşhisinin Bebekler İçin Önemi
Kan Uyuşmazlığının Erken Teşhisinin Bebekler İçin Önemi

Kan Uyuşmazlığı Sürecinde Yapılması Gerekenler

Kan uyuşmazlığının erken teşhisinin bebekler için önemi oldukça fazladır. Hatta hayati bir önemi bulunmaktadır. Özellikle gebelik öncesi testlerde belirlenebilen bu durum hakkında çiftler bilinçlendirilmelidir. Bu gibi durumlarda bebek sahibi olmak isteyen çiftler oldukça dikkatli olmalı ve gebelik riskli gebelik sınıfından olduğu için oldukça hassas bir gözlem gerçekleştirilmelidir. Gerekli durumlarda koruyucu iğne ile hem anne hem de bebeğinin sağlığı koruma altına alınabilmektedir.

Uyuşmazlık Riski Taşıyan Kan Grupları

Anne ve bebeğinin A, B, AB ve 0 olması bu aşamada herhangi bir risk unsuru oluşturmamaktadır. Esas risk unsurunu Rh faktörü sağlamaktadır. Yani anne Rh (-), bebek ise Rh (+) olduğu durumlar kan uyuşmazlığı risk grubunda bulunmaktadır. Anne kanı bebeğin pozitif kan grubuna karşı bir savunma mekanizması oluşturma riski olduğu için risk oluşturmaktadır. Burada anne negatif kan grubuna sahip baba da negatifse bebeğinde negatif kan grubuna sahip olacağı için risk yoktur. Eğer baba pozitifse burada bebeğinde kan grubunun pozitif olma olasılığından dolayı bu duruma sahip anne babalar bebek düşündüklerinde bunu göz önünde bulundurarak gebeliği oldukça yakından takip etmelidirler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu