Diyet

Karbonhidrat Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır?

Karbonhidrat Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır? Karbonhidrat diyeti yaklaşan yaz aylarında tüm kış boyunca biriktirdiğimiz fazla kilolarımızı kolayca atmamızı sağlayan bir diyet türüdür. Karbonhidrat diyeti makarna, ekmek ve şekerli yiyeceklerden uzak durularak yapılan bir diyettir. Peki karbonhidrat diyeti nedir ve nasıl yapılır? Etkileri nelerdir? Tüm bu merak edilen soruların cevabı yazımızda..

Karbonhidrat Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır? Vücudumuz ilk olarak karbonhidrat tüketir daha sonra yağ tüketimine başlar. Vücutta tüketilecek yağ kalmadığında bu sefer vücut enerji sağlamak için protein tüketimine başlar.

Karbonhidrat Diyeti Hakkında Merak Edilenler

Özellikle Afrika’da açlıktan ölen veya ölmek üzere olan insanların vücutları yakacak karbonhidrat ve yağ bulamadığı için protein yakmaya başladığından dolayı vücut için ölüm kaçınılmaz bir sürece girer. Karbonhidrat diyeti vücudumuza aldığımız karbonhidratları yavaş yavaş azaltarak tüketimi yağlara odaklanmaya yarayan bir diyet listesidir. Bu sayede kolayca kilo verdiren diyetler arasında yerini alır. Vücut yakacak karbonhidrat bulamayınca yağ yakmaya başlar. Karbonhidratlar vücudunda çok çabuk etkin enerji veren besin kaynaklarımızdır. Fazla miktarlarda karbonhidrat tüketimi egzersiz spor ve çeşitli aktivitelerle tüketilmesi yağ olarak depolanır bu da kanımızda kolesterol Trigliserit fazlalığına yol açar.

Karbonhidrat Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır
Karbonhidrat Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır

Kolesterol kan damarlarımızı yıkayan ve süreci kalp krizine götüren tehlikeli bir oluşumdur. Karbonhidrat diyeti bu nedenle ihtiyacınız oranında daha fazla olmamak kaydıyla karbonhidrat tüketimine izin verir.  Karbonhidrat içeren besinler mercimek soya fasulyesi patates buğday ekmeği şeker içeren gıdalar rafine edilmiş tahıllar beyaz pirinç çiçekleri çikolatalar kızartmalar bol miktarda karbonhidratça zengin besinler olarak hızlı bir şekilde vücudumuza enerji olarak depolanırlar. Özellikle bir yetişkin insanın günlük karbonhidrat ihtiyacı ölçüldüğünde yetişkin bir insanın alacağı karbonhidrat 3 adet küp şeker seviyesindedir. Karbonhidrat diyeti rafine edilmiş çay şekerini ve buğday ununu yasaklar çünkü bu besinler uzun süreçte kan damarlarımızı tıkarken kilo vermemizi de engeller.

Karbonhidrat Diyetinde Neler Yenilebilir

Karbonhidrat diyeti, kilo vermenin yanında sağlık açısından da oldukça etkilidir. Karbonhidrat diyeti yaparken de şu besinleri tüketebilirsiniz; Meyve, fındık, et, balık, sebze, yumurta, tohum, yüksek yağlı süt, katı yağ, sağlıklı yağlar ve glutensiz tahıllar.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu