Diyet

Kilo Almanızın Şaşırtıcı Nedenleri Nelerdir?

Kilo Almanızın Şaşırtıcı Nedenleri Nelerdir? sorusuna bu yazımızda sizler için yanıt verdik. Formunuza dikkat ettiğiniz halde kilo alıyorsanız bunun pek çok farklı sebebi olabilir. Bunun ilk sebebi yeteri kadar uyumamanınızdır. Geç saatlere kadar oturduğunuz takdirde acıkmanız muhtemel ve yemek yemeniz kaçınılmazdır.

Kilo Almanızın Şaşırtıcı Nedenleri Nelerdir? Gecenin geç saatlerinde yediğiniz yemeklerden hemen sonra uyumanız size pek çok kilonun habercisidir. Uykunuzun yetersiz olduğu bir diğer durum ise iştahı etkileyen hormonların daha fazla çalışmasıdır. Bu hormonlar yüzünden ertesi sabah uyandığınızda kendinizi daha fazla aç hissedecek ve karbonhidratlı yiyeceklere yöneleceksiniz. Bunun yanı sıra yemek yediğiniz halde doymanıza da engel olacaktır.

Kilo Almanızın Şaşırtıcı Nedenleri Nelerdir
Kilo Almanızın Şaşırtıcı Nedenleri Nelerdir

Kilo Alma Nedenleri

Kilo almanın bir diğer nedeni ise strestir. Günlük hayatın sıkıntıları yüzünden vücudun kendisini yorgun hissetmesiyle stres hormonu olan kortizol salgılanır ve bu da kişinin iştahının artmasına neden olur. Kendini engelleyemeyen kişi yüksek karbonhidratlı besinlerden yiyerek sağlıksız kilo alır. Sağlıklı olmak adına kullanılan antidepresanlar bir yandan kişinin sağlığını düzeltemeye yararken bir yandan da kilo almasına ve vücudunun estetiğinin bozulmasına neden olur. Kullandığınız antidepresanın kilo almanıza neden olduğunu anladığınız takdirde doktorunuza başvurarak farklı bir ilaç kullanmak istediğinizi belirtebilirsiniz.

Doğum Kontrol Hapları Kilo Aldırır mı?

Kadın hastalıklarında sıklıkla tedavi amaçlı kullanılan doğum kontrol hapı, herkesin yanlış bildiği üzere kilo aldırmaz. Doğum kontrol hapı yüzünden mide bulantısına maruz kalan kadınlar daha çok kilo verme şikâyetlerinde bulunurlar. Doğum kontrol hapı kullanıyorsanız ve kilo alıyorsanız doktorunuza başvurarak sorunun kaynağını öğrenebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu