Güzellik

Koltuk Altı Kararması Nedenleri ve Doğal Çözüm Yolları

Koltuk Altı Kararması Nedenleri ve Doğal Çözüm Yolları Nelerdir? Canınızı sıkan ve kötü görüntü olan koltuk altı karamasından rahatsızsanız gelin bunun nedenlerine ve çözümüne birlikte bakalım.

Koltuk Altı Kararması Nedenleri ve Doğal Çözüm Yolları Nelerdir? Koltuk altında yaşanan kararma, oldukça rahatsız edici bir durumdur. Peki bu kararma neden olur? Doğal yollarla kurtulmam mümkün mü? İşte merak edilen soruların cevabı yazımızda..

Koltuk Altı Kararması Neden Olur?

Kötü gözüken ve giyimimizi etkileyen koltuk altı kararmasının birden fazla sebebi vardır. Terleme ve havasızlık en önemli nedenlerdir. Ağdanın sıcak olması, jiletin deriye hasar vermesi ve farklı epilasyon yöntemleriyle de koltuk altı kararması meydana gelmektedir. Deodorant kullanımının da kararmaya etkisi vardır. Genetik yatkınlık da koltuk altı kararmasına neden olabilmektedir. Hamilelik dönemindeki hormon dengesinin değişmesi nedeniyle kararma olması da sıkça rastlanan durumdur. Dışarıdan yapılan müdahalenin cildi renk değişiklik ve inceltme yüzünden oluşan kararma sık rastlanan bir durumdur. Özellikle esmer tenli kişilerde tenin daha koyu olmasından dolayı daha çok görülür.

Koltuk Altı Kararmasına Nasıl Engel Olabiliriz?

Bunu önlemek aslında kişiden kişiye değişir. Çünkü eğer koltuk altı kararması bir hastalıktan, sağlık sorunundan dolayıysa bunu ancak doktor kontrollerinden geçtikten sonra medikal tedaviyle düzeltebiliriz. Bu sorun eğer kullandığımız ürünlerden kaynaklıysa bu ürünleri kullanmayı bırakmalıyız. Cildinize iyi gelmeyen ürünleri doğal içerikli olanlarla değiştirebilirsiniz. Terlemeniz çoksa ve kullandığınız ürünler işe yaramıyorsa koltuk altı botoksu gibi tedavilere başvurabilirsiniz.

Koltuk Altı Kararması İçin Doğal Yöntemler:

1-Limon

Limonun doğal bir beyazlatıcı etkisi vardır. İçerisinde asit olduğu için hassas ciltli kişilerin öncelikle vücutlarının küçük bölümünde denemeleri önerilmektedir. Temizlediğiniz koltuk altınıza limonu sürün, güzelce ovalayın ve bu işlemi her gün 1 kere tekrarlayın. Buna ekstra limon-şeker karışımı yaparak cildinizi ölü derilerden arındırabilirsiniz.

Koltuk Altı Kararması Nedenleri ve Doğal Çözüm Yolları
Koltuk Altı Kararması Nedenleri ve Doğal Çözüm Yolları

2-Karbonat

En yaygın ve etkili yöntemlerden biri de karbonattır. Koltuk altını beyazlatır, gözenekleri açar ve deodorant gibi içerisinde kimyasal olan maddelerden korur.

3-Süt

Sütte bulunan vitaminler ve doğal asitler cilde aydınlık etki verir. Sütü kullanmak isterseniz lorla birlikte karıştırın. Cildinize güzelce yedirin ve 15 dk bekleyip yıkayın. Düzenli kullanımda etkisini görmüş olacaksınız.

4-Patates

Patatesinde doğal beyazlatma etkisi vardır. Limon süremeyen kişiler onun yerine patatesi tercih edebilir. Her gün ikişer tane patates dilimiyle koltuk atlarınızı ovun. Suyunu sıkıp kullanabilir veya püre haline getirip de kullanabilirsiniz.

5-Salatalık

Tüm cilt tipleri için uygun olan salatalığı ince ince dilimleyip koltuk altınıza koyup bekletebilirsiniz.

6-Elma Sirkesi

Koku oluşumunu engeller ve ölü deriden cildinizi arındırır. Sirkeyi kararma olan yere sürün. 15 dk bekledikten sonra güzelce durulayın.

7-Domates Suyu

Domates suyunun içerdiği asitlerden dolayı hassas ciltlerin kullanması pek önerilmez. Hassas olmayan cilt tipleri domatesi bölüp ezerek suyunu çıkardıktan sonra kararma olan yerlere sürebilir. Biraz beklettikten sonra durulayabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu