Yaşam

Kulak Çubuğu Kullanmanın Zararları Nelerdir?

Kulak Çubuğu Kullanmanın Zararları Nelerdir? Bir çoğu insanın kulak temizliğinde vazgeçilmezi olan kulak çubuğu sağlık açısından tehlikeye davet çıkarıyor. Duyma kaybından enfeksiyona bir çok hastalığa sebep olan kulak çubuğu hakkında merak edilenleri ele aldık. İşte kulak çubuğu kullanmanın zararları hakkında merak edilenler yazımızda..

Kulak Çubuğu Kullanmanın Zararları Nelerdir? Kulak çubuğu kullanma alışkanlığı birçok kişide bulunmasına rağmen son derece zararlı olabilecek bir alışkanlıktır. Özellikle bilinçsizce ve yanlış kullanımı sonucunda ortaya sağlık açısından oldukça sorunlu durumlar çıkabilmektedir. Ayrı yeten kulak çubukları kulaktaki tüm kiri çıkartması kulak sağlığı açısından istenen bir durum değildir. Çünkü uzmanların yaptığı açıklamalar neticesinde kulakta bir miktar kir kalmasının kulak sağlığı açısından oldukça faydası bulunmaktadır. Kulağa gidecek herhangi bir yabancı madde ya da tozlar bu kirler tarafından tutulmakta ve kulağın içlerine kadar gidilmesini engellemektedir. Bundan dolayı kulak çubuğu kullanımı esnasında oldukça dikkatli olmak gerekmektedir.

Kulak Çubuğu Kullanmanın Zararları Nelerdir
Kulak Çubuğu Kullanmanın Zararları Nelerdir

Kulak Çubuğu Kullanmanın Sakıncaları

Kulak çubuğu kullanan kişiler aslında ne denli büyük bir riskle karşı karşıya olduklarının farkında değillerdir. İlk olarak kulak çubuğu kullanan kişiler farkında olmadan kulak yolunda çiziklere yol açmaktadırlar. Çizilen noktaların su ya da çeşitli mikroplarla teması sonucunda ise kulak içinde enfeksiyonlar olabilmektedir. Kulak çöpü kullanıldığı zaman kulakta biriken kir daha da derine itilmektedir. Bir müddet sonra ise kulak yolu tamamen tıkalı hale gelmektedir. Bu durum işitme kaybına bile sebep olmaktadır. Ayrıca kulakta tıkalı kalan bu kirler su ile birleşmesinden sonra mantar oluşmasına da sebep olmaktadır. Kulaklarımız bilinenin aksine kendini temizleme özelliğine sahiptir. Bundan dolayı olayı doğal akışını bırakmak en iyi yoldur. Çünkü oluşan bu tıkanmalar kulakların bu özelliği de kullanmasının önüne geçmektedir. Özellikle duş, deniz ya da havuza girdikten sonra çıkarken kulaklarınızdaki nemden rahatsız oluyorsanız yumuşak tüylü bir havlu ile kulağınızın hafif bir şekilde nemini almanız yeterli olacaktır. Kulak çubuğunun zararları bu şekildedir. Bundan dolayı özellikle çocuklarınıza küçük yaştan itibaren kulak çöpü kullanmama yönünde bir alışkanlığın kazandırılması son derece faydalı olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu