Güzellik

Makyajla Uyumanın Zararları Nelerdir?

Makyajla Uyumanın Zararları Nelerdir? Makyaj, kadınların günlük yaşantılarında vazgeçilme hale gelen bir güzellik uygulamasıdır. Son zamanlarda erkeklerin de bazı makyaj ürünlerini kullanması yaygınlaşmıştır. Ancak yapılan bu makyajın gece uyumadan önce mutlaka temizlenmesi gerekmektedir. Cildin nefes alabilmesi için, makyajın iyice arındırılıp sonrasında tonik ve nemlendirici uygulanması oldukça önemlidir.

Makyajla Uyumanın Zararları Nelerdir? Makyaj sayesinde daha güzel, daha genç ve daha bakımlı bir görünüm elde edilir. Fakat makyaj ürünlerinin sürekli ciltle temas etmesinin cilde zararları vardır. Özellikle göz enfeksiyonu geçirildiği dönemde göz için kullanılan malzemelerin bir daha kullanılmaması gerekir. Maskara en kısa ömre sahip ürün olarak kabul edilir, çünkü sadece üç aylık bir ömre sahiptir. Herhangi bir ürünü kullanmadan önce mutlaka inceleyin. Normal olmayan bir koku veya doku var mı diye bakın, yoksa güvenle kullanabilirsiniz. Peki makyajla uyumanın zararları neler biliyor musunuz?

Makyajla Uyumanın Zararları Nelerdir
Makyajla Uyumanın Zararları Nelerdir

Ruj ile Uyumanın Zararları

İnsanlar arasında rujların çatlak dudaklara iyi geldiği gibi bir düşünce mevcuttur. Bu yüzden gece yatarken ruj süren insanlar vardır. Fakat bu tamamen yanlıştır tam tersi ruj ile uyumak dudakların çatlamasına ve kurumasına neden olur. Dudakların daha iyi görünmesi için dudak peelingi yapılması ve dudak nemlendiricisi kullanılması tavsiye edilir. Bir gece bile makyajla yatılırsa bu zararlara maruz kalınır. Cildin gece kendini yenilemesi için makyajın temizlenip, cilde uygun nemlendirici bir krem ile cilt nemlendirilmelidir.

Fondötenle Uyumanın Zararları

Fondöten ve benzeri ürünler, ciltte gözenekleri kapatır. Makyaj temizlendiğinde gözenekler gece boyunca tıkalı kalır. Bu da cildin nefes almasına engel olur. Cildin nefes almaması cildin yenilenememesine, elastikliğini kaybetmesine, sivilcelere ve erken yaşlanmaya neden olur. Fondötenin yanında pudra, allık, kapatıcı, silikonlu makyaj bazı gibi ürünler de, aynı zararlara neden olur.

Maskara ile Uyumanın Zararları

Maskara ile uyunduğu takdirde, kirpik kökleri tıkanır ve kirpiklerin tahriş olmasına neden olur. Bu sebepten dolayı da kirpiklerde kırılma ve dökülme meydana gelir. Aynı zamanda, maskara ile uyumanız sonucunda kirpiklerde bakteri oluşur ve göz ile ilgili sağlık sorunları yaşamanıza da neden olabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu