Sağlık

Meme Kanseri Nasıl Oluşur, Evreleri Nelerdir?

Meme Kanseri Nasıl Oluşur, Evreleri Nelerdir? Çoğunlukla 50 yaş sonrasında kendini gösteren meme kanseri, sadece kadınlarda değil hayatın her döneminde her yaş aralığındaki erkeklerde de ortaya çıkabiliyor.

Meme Kanseri Nasıl Oluşur, Evreleri Nelerdir? Kadınlarda en sık görülen kanser tipi olmakla beraber, tedavisinde kazanılan tıbbi deneyim ve ilerleyen teknoloji sayesinde önemli ölçüde başarılı sonuçlar alınıyor. Bu kanserle mücadelede erken teşhis de hayat kurtarıyor.

Meme dokusu içinde yer alan süt kanallarındaki kanserli hücreler, meme kanserini oluşturuyor. Bu kanser türü, süt yapıcı hücrelerin kontrolsüz olarak çoğalması sonucu ortaya çıkıyor. Sebebi net olarak bilinmese de; beslenme şekli, kalıtım, regl durumu, sosyoekonomik durum, doğum kontrol hapları ve doğum yapmak gibi birçok faktör meme kanserine neden olabiliyor.

Meme Kanseri Nasıl Oluşur, Evreleri Nelerdir
Meme Kanseri Nasıl Oluşur, Evreleri Nelerdir

Meme Kanseri Evreleri

Yavaş ilerleyen bir kanser çeşidi olan meme kanserinde 4 evre bulunur. Genelde 5 ile yıl içinde 1 cm büyüklüğe ulaşan tümör, önce lenf kanallarıyla koltuk altı lenf bezlerine yayılır. Daha sonra kan yolu ile kemik ve karaciğer gibi uzak organlara yayılım gösterebilir. Tümörün nerelere yayıldığı ve hangi aşamada olduğunu öğrenmek amacıyla evreleme yapılır. Tümörün büyüklüğü ve çevre lenf nodlarına yayılıp yayılmadığı göz önünde bulundurularak yapılan evrelemeye göre tedavi başlatılır.

Meme kanserinin birinci, ikinci ve üçüncü evrelerinin bazıları erken dönem kabul edilir. Ancak üçüncü evrenin bir kısmı ve dördüncü evre tümörleri, ileri derece olarak isimlendirilir.

Meme kanserinin 1. Evresinde; tümör 2 cm’den küçüktür ve henüz lenf nodlarına sıçramamıştır. 2. Evrede; tümör 2 ile 5 cm arasında bir büyüklüktedir ve lenf nodlarına sıçramış olabilir. Ya da bir ihtimal sıçramamış da olabilir. 3. Evrede; tümör çevredeki lenf bezlerine daha çok yayılmış olur. 4. yani son evrede ise; tümör beyin, kemik, karaciğer ve akciğer gibi uzak lenf nodlarına ulaşmış olur.

Kimler Risk Altında

Meme kanseri, her yaştan her insanın başına gelebileceği gibi en çok görülme sıklığı 50 ile 70 yaş aralığında olmaktadır. Genel olarak yaş ilerledikçe meme kanseri olma riski artış göstermektedir. Ailesinde meme kanseri öyküsü olan kişiler risk altında kabul edilir. Bu kişilerin meme kanserine yakalanma riski daha yüksektir. Vakaların %5’i ile %10’u genetiktir. Beyaz tene sahip kadınların, esmer tenli kadınlara göre meme kanseri riski %20 daha fazladır.

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu