Sağlık

Menopozda Hormon Tedavisi Hakkında Merak Edilenler

Menopozda Hormon Tedavisi Hakkında Merak Edilenler Nelerdir? Menopoz döneminde kadınlar çeşitli hormon değişikliklerine maruz kalırlar. Bazen hormon tedavisi gerekir ama bu kesinlikle doktorun karar vereceği bir konudur. Peki menopozda yapılan hormon tedavisi sonuçları nelerdir? İşte menopozda hormon tedavisi hakkında merak edilenler yazımızda..

Menopozda Hormon Tedavisi Hakkında Merak Edilenler Nelerdir? Artık gazetelerin magazin eklerinde bile konu ele alınıyor ama hormon tedavileri asla kulaktan dolma sözlerle yapılmaz. Tetkikler sonucu doktorunuz menopozda hormon tedavisi gerekiyor diye bir teşhis koymuşsa sonuçta gündeme hormon replasman tedavisi gelmiştir.  Bu durumda size östrojen ve progesteron hormonları birlikte verilecek demektir. Progesteron hormonu kadını rahim kanserlerine karşı korur. Aynı zamanda kemik erimesine ve gene menopozun tehlikeleri arasında sayılan kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucu amaçlıdır.

Menopozda Hormon Tedavisi Hakkında Merak Edilenler
Menopozda Hormon Tedavisi Hakkında Merak Edilenler

Menopozda Hormon Tedavisinin Sonuçları

  • Replasman tedavisi ile menopoz dönemindeki kemik kayıplarının önüne geçersiniz, kemik kitleniz artar, böylece oluşabilecek kırık riski azalır.
  • Vajina ve idrar yollarında görülecek değişiklikleri ö Cinsel yaşam üzerinde olumlu etki yapar.
  • O ünlü ateş basmalarını azaltır,
  • Dişleriniz çürümez,
  • Uykularınız düzelir,
  • Görme ve işitme kayıplarını fazla yaşamazsınız.
  • Replasman tedavisi sıklıkla yaşanan hipertansiyon tedavisi için bir engel değildir.

Menopoz, Hormonlar ve Kilo

Menopoz dönemindeki hormon tedavisi hakkında en sık sorulan soru bu tedavinin kilo aldırıp aldırmayacağıdır. Size uygulanan replasman tedavisi tek başına kilo aldırmayacaktır ama vücutta yaşanan değişikler sonucu bir miktar kilo almanız mümkündür. Östrogen vücuttaki yağ durumunu kadınlarda genellikle kalçada tutar, pek çok kadın bu yüzden armut biçimlidir, ama bu dönemde vücut yağların karın civarında toplandığı elma biçimine doğru geçiş yapabilir.  Ayrıca yağ hücreleri ve hipofiz bezi biten östrogenin yerine bu hormonu üretmeyi denerler. Sonuçta hücreler büyür, siz de kilo alırsınız.

Neler Yapılabilir?

Menopozda kilo alımı aşırıya kaçılmaması durumunda gayet normaldir, çılgına dönmeye gerek yoktur. Önemli olan sağlıklı beslenmeye ve hareketli yaşamaya devam etmektir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu