Moda

Modayı Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Modayı Etkileyen Faktörler Nelerdir? Moda akımının etkilendiği bazı kavramlar şunlardır: Ekonomi, siyaset, teknoloji, medya..

Modayı Etkileyen Faktörler Nelerdir? sorusunun cevabını bu yazımızda sizler için ele aldık. İşte modayı etkileyen faktörler..

Moda ve Ekonomi

Moda ve ekonomi moda ve ekonomi günümüzde her alanda kendini gösteren, kültürel, sanatsal değeri kişisel zevklere göre uyarlanabilen özel yapısı ile dikkat çeker. Kültürel bir etkinlik olarak öne çıkan ekonomik faktörler modayı büyük ölçüde etkileyerek moda tercihlerinin belirlenmesinde etkin rol oynar. Ülkedeki genel durum, yoksulluk, baskı, savaş ve ekonomik buhran moda tercihlerinde oldukça etkilidir. Savaşlarda kanaatkâr olmak adına ucuz malzeme ve kıyafetler tercih edilmiştir. Kıyafet tasarımları üzerinde yüksek etkisi bulunan ekonomik gelişmeler kumaş seçimi ve kalitesini büyük oranda etkilemektedir.

Modayı Etkileyen Faktörler Nelerdir
Modayı Etkileyen Faktörler Nelerdir

Ekonomik gelişmişlik seviyesine göre kıyafetlerde kullanılan kumaş miktarı ve kalitesi artış gösterdiğinde moda savurganlığı ortaya çıkmıştır. Sürekli devinim halinde olan moda kavramı günümüze kadar sürekli yeniden yorumlanarak popülerliğini korumayı başarmıştır. Yeni ve tamamen özgün moda akımları ürünlerinde kullanılan materyal malzemeler farklı yapıda olup dönemin ekonomik gelişmişlik düzeyinden etkilenmiştir.

Moda ve Siyaset

Moda ve siyaset moda endüstrisinin önemli yapı taşlarından biridir. Siyasi değişiklikler sonucunda günümüz modası yeniden yorumlanarak günümüze kadar trend halini korumayı başarmıştır. Politik olay ve yasaların çoğu modayı en iyi biçimde yansıtır. Moda ve siyaset arasındaki ilişki sadece estetik bir mesele olmayıp politik referans sisteminin moda üzerindeki etkisi yadsınamaz derecede büyüktür. Siyasi devrimler moda trendleri üzerinde yüksek etkili olup ekonomik gelişme, boşanma, doğum kontrol hapları gibi pek çok konu yeni nesilde isyankâr sorunlara yol açmıştır. Mini etek ,kolsuz tişört, modelleri 1960’lı yıllarda trend haline gelmiş, yüksek mini etek eylemi 1960’lı yılların simgesi olmuştur.

Vietnam Savaşı’nda ortaya çıkan Hippie akımı ise gençler arasında savaşı protesto eden bir moda ikonu haline gelmiştir. Moda ve teknoloji bilhassa görsel sanatlar üzerinde etkilidir. Filmlerdeki başrol kadın oyuncularının estetik ve ilgi çekici saç modelleri günümüz genç kızlar arasında hemen moda haline gelmiştir. Aynı şekilde müzik grubu trendleri kullandıkları kıyafet ve aksesuar seçenekleriyle günümüzün moda trendlerini büyük ölçüde etkilemiştir. Moda endüstrisi sadece televizyon şovları üzerinde etkili olmayıp moda sahnesi sergileyen film, etkinlik ve müzik klipleri spesifik marka reklamları üzeninde de popülerliğini korumaktadır.

Moda ve Medya

Moda ve medya ise özellikle moda gazeteciliği üzerinde etkilidir. Gazete, dergi, moda siteleri, bloglar, televizyon, sosyal ağlardaki eleştiri ve yönergeler günümüz modasının şekillenmesinde çok önemli bir işlev görmektedir. YouTube videoları, trend moda ipuçları da moda akımları üzerinde etkilidir. Pek çok dergi ve kapak resminde boy gösteren ünlü ve popüler kişiler modanın öncü markaları haline gelmiştir.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu