Sağlık

MS Hastalığı Nedir, Belirtileri Nelerdir, Kimlerde Görülür?

MS Hastalığı Nedir, Belirtileri Nelerdir, Kimlerde Görülür? MS hastalığı denge bozukluğu, çatallı görme, kaslarda güçsüzlük ve idrar tutamama gibi belirtilerle ortaya çıkan otoimmün bir hastalıktır. Peki bu hastalığın belirtileri nelerdir ve kimlerde görülür? İşte MS hastalığı hakkında merak edilen detaylar..

MS Hastalığı Nedir, Belirtileri Nelerdir, Kimlerde Görülür? MS merkezi sinir sistemini etkileyen nörolojik bir hastalıktır. MS hastalığının kısaca oluşturduğu durum; sinir hücrelerinin üzerinde bulunan miyelin kılıfın vücudun bağışıklık hücreleri tarafından saldırıya uğraması sonucu plaklaşması ile oluşur. Miyelin kılıf, sinir hücrelerinin etrafını saran lipit dokudan oluşan bir tabakadır. Bu kılıf sayesinde sinir iletisi hızlı bir şekilde gerçekleşmektedir. Bağışıklık hücreleri ise vücudumuzu yabancı etkilere karşı savunan bir sistemimizdir.

MS Hastalığı Nedir, Belirtileri Nelerdir, Kimlerde Görülür
MS Hastalığı Nedir, Belirtileri Nelerdir, Kimlerde Görülür

Bu hastalık da bağışıklık sistemimiz bu kılıfı yanlış algıladığından dolayı böyle bir saldırı durumuna geçer. Oluşan palklaşmalar da bulunduğu yere ve şiddete göre birçok şikayetler ve ataklar oluşturmaktadır. Genellikle omurilik veya beynin kontrol ettiği fonksiyonlarda tam veya kısmi kayıplar görülebilmektedir. Ayrıca bu hasar beyin omurilik ve vücudun diğer kısımları arasında oluşan iletişimi etkileyebilmektedir. MS hastalığı zor teşhis edilebilen bir hastalıktır. Çünkü bazen belirtilerin çok az bir kısmının görülmesi teşhisi zorlaştırmaktadır.  

MS Hastalığı Belirtileri

MS hastalığına erken müdahale edildiğinde geçici ataklara ile geçirilirken, tedaviye geç kalınması durumunda konuşmada pelteklik, görme kaybı ve yürümede bozukluk gibi bazı durumlar yaşanabilir. İşte MS hastalığının en yaygın belirtileri:

  • Mesane ve bağırsak problemleri,
  • Denge ya da yürüme bozukluğu,
  • Yorgunluk,
  • Depresyon,
  • Görmede bulanıklık,
  • Düşünme, bellek ya da konsantrasyonda zorluk yaşama,
  • Vücudun değişik bölgelerinde özellikle gövdede, yüzde, kollar ya da bacaklarda uyuşukluk, karıncalanma, güçsüzlük,
  • Dilde peltekleşme gibi konuşma bozuklukları,
  • Baş dönmesi.

MS Hastalığı Kimlerde Görülür?

MS hastalığı nedeni bilinmese de kadınlarda görülme olasılığı erkeklere oranla 2 kat  daha fazladır. Ayrıca kutuplara doğru gidildikçe MS hastalığının görülme sıklığı artmaktadır. Ülkemizde ortalama 40 bin, dünyada ise 2.5 milyon kişiyi bu hastalığın etkisi altına aldığı düşünülmektedir. Ayrıca sağlık şartlarının iyi olduğu bölgelerde MS hastalığına karşı bağışıklık sağlayacak faktörlere maruz kalınmadığı için bu hastalığa daha sık rastlanılmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu