Yaşam

Organik Pazarda Yer Alan Ürünler Organik Mi?

Organik Pazarda Yer Alan Ürünler Organik Mi? Son zamanlarda sağlıklı ve doğal beslenmenin önemi her geçen gün daha da artmaktadır. Bunun içinde insanlar, özenli bir şekilde organik sebze ve meyveleri tüketmeye çalışmaktadır.

Organik Pazarda Yer Alan Ürünler Organik Mi?  Organik olduğu iddia edilen gıdaların, organik olup olmadıklarının tespitinin imkansız olduğunu konunun uzmanları söylemektedir. Organik tespiti için üreticinin organik ürünü, nerede ve hangi koşullarda ürettiğinin bilinmesi gerekmektedir.

Organik Pazarda Yer Alan Ürünler Organik Mi
Organik Pazarda Yer Alan Ürünler Organik Mi

Organik yiyeceklerin yol kenarlarında yetişmemiş olması gerekmektedir. Egzoz dumanına maruz kalmaması ve hormon verilmemiş olması, organik yiyecekler için özellikle aranan şartlardandır. Ayrıca bir yiyeceğin organik olması için zirai ilaçlamaya tabi tutulmamış olması aranmaktadır. Bilinçsiz tarım ilacı kullanmanın yaygınlığına değinen uzmanlar, özellikle pestisit adı verilen tarım ilacının, sıklıkla kullanıldığını açıklamaktadırlar. Yapılan araştırmalarda, bu tarım ilacının en fazla kullanıldığı yiyecekleri arasında;

 • Patates,
 • Elma,
 • Dolmalık biber,
 • Kereviz,
 • Üzüm,
 • Domates,
 • Yeşil kabak,
 • Şeftali,
 • Kayısı,
 • Ispanak,
 • Çilek gibi besin maddelerinin yer aldığı ve pestisit ilacını çok fazla içine almasından dolayı ne denli yıkanırsa yıkansınlar ilacın etkisinin yiyeceğin içine sinmesinden, yiyecek üstünden yok edilemediğine değinmektedirler.

Organik Mi Doğal Mı?

Salgınlarla insanlar bambaşka bir hayata uyum sağlamaya çalışırlarken, her geçen gün bir kez daha sağlıklı beslenmenin önemi ortaya çıkmaktadır. Sağlıklı beslenme denildiğinde akla ilk gelen organik gıdalardır. Aynı anlama gelen hem ekolojik hem biyolojik hem de bir bio ürün gibi kavramlar da organik kelimesi yerine kullanılmaktadır.

Organik ürün, üretimi esnasında herhangi bir kimyasal içerikli gübre yahut ta ilacın kullanılmaması hem hormonsuz hem özel alanlarda yetiştirilmesi hem organik tarım teknikleri ile hem sentetik içerikli kimyasal tarım ilaçlarından uzak bir şekilde hem de mineral gübreler kullanılmaksızın yapılan üretim şekline edilmektedir.

Organik ürün ile doğal ürün aynı şeyi kapsamaktadır. Yol kenarlarında yahut da sanayi tesislerinin yanı başında otlamakta olan ineklerden elde edilen sütlerin ve bunlardan üretilen yağların organik yahut ta doğal olduğu söylenememektedir. Buralardaki tarlalarda ya da bahçelerde yetiştirilen meyve ve sebzelerin dene doğal olduğu ne de organik olduğu söylene bilinir. Ayrıca, sanayi tesislerinin kirlettiği akarsular ile tarla veya otlaklarını sulayan insanların organik tarım yapmaları iddiadan öteye gidemez.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu