Sağlık

Otizm Nedir, Sebepleri ve Belirtileri Nelerdir?

Otizm Nedir, Sebepleri ve Belirtileri Nelerdir? OSB, diğer bilinen adıyla otizm spektrum bozukluğu, bir kişinin, beyninin gelişiminde insanları başkaca algılaması, ve onlarla sosyalleşmesine engel olan ve bundan dolayı insanlarla iletişimde sorun yaratan bir tür tıbbi rahatsızlıktır. Hasta kişiler bu hastalık sebebiyle belli sınırlar içerisinde yaşarlar, ve bazı davranışlarında tekrarlama gözlenir.

Otizm Nedir, Sebepleri ve Belirtileri Nelerdir? Bu rahatsızlık genellikle çocukluk yıllarının başlarında ortaya çıkar, ve çocuğun gerek okul hayatı, gerekse kendi özel hayatında insanlarla olan iletişimde sorunlara sebep olur. İlk tespit etme ve ortaya çıkma anı doğumdan sonraki ilk yıllardır. Bu genel bir durumdur. Ancak bazı vakalarda, çocuk ilk yıllarında normal davransa da hastalık sonradan kendini gösterir.

Otizm Nedir, Sebepleri ve Belirtileri Nelerdir
Otizm Nedir, Sebepleri ve Belirtileri Nelerdir

Otizm ortaya çıktıktan sonra, ne yazık ki çocuklarda bir yada iki yıl gerileme meydana gelir. Otizm hastalığının tedavisi pek mümkün değildir. Ancak bebek yaştan itibaren başlayan iyi bir tedavi çocuklarda ileriye dönük iyi bir etki bırakabilir. Tedaviye ağırlık verdikçe düzelen çocukların artmakta olduğunu görmekteyiz. Otizm belirtilerini gösteren, ancak tanı koyamayacak kadar hasta olmayan çocukların hastalığına, atipik otizm ismi verilir. Bu durumlar nadir de olsa görülür. Mutlaka bir uzman kontrolünde olmalıdır.

Otizmin Sebepleri Nelerdir

Otizm spektrum bozukluğunun sebepleri bir tane ile sınırlı değildir. Genetik faktörler de, çevre faktörleri de bu hastalıkta önemli rol oynar. Doktorlar tarafından bildirilen şey ise, aşılarla otizmin bir bağlantısı olmadığıdır. Otizm hastası çocukların sayısı günümüzde de gitgide artmaktadır. Bazı otizm hastası çocuklarda hastalık, Rett sendromu veyahut frajil x sendromu olan, bu genetik hastalıklardan meydana geldiği açıklanır.

Diğer incelenen vakalarda ortaya çıkan sebeplerin de genetik faktörler olduğu ortaya çıkmıştır. Bir başka sebep de, günümüzdeki viral enfeksiyonlar, hava kirliliği, hamile olan bir annenin aldığı yanlış ilaçlar, bu otizm bozukluğunu tetiklemektedir. OTİZM spektrum bozukluğu, dünyanın neredeyse her yerindeki çocuklarda görülmeye başlamıştır.

Otizm Belirtileri Nelerdir

Otizmli çocuklar genelde bebeklik dönemlerinde belirtiler göstermeye başlarlar. Bu belirtileri şöyle sıralayabiliriz.

  • Göz teması yapmam istememe,
  • İsmini söyleyen kişiye cevap vermeme,
  • İçine kapanma
  • Agresif davranma,
  • Dil becerisini kaybetme,
  • Öğrenmede zorluk çekme,
  • Zeka seviyesinde gerilik

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu