Gebelik

Ovulasyon Testiyle Hamile Kalabilmek Mümkün Mü?

Ovulasyon Testiyle Hamile Kalabilmek Mümkün Mü? Ovulasyon testi, kadınların hamile kalma ihtimalini arttırmak için yapılır. Anne baba olmak isteyen çiftlerin sorduğu soruların başında ise en doğru zaman ne zamandır geliyor. Bu zamanı ovulasyon testiyle ölçmek mümkün mü? sorusu sıkça da sorulan sorulardan biridir. Bizde bu yazımızda ovulasyon testiyle ilgili merak edilenleri ele aldık.

Ovulasyon Testiyle Hamile Kalabilmek Mümkün Mü? Kadınlar için anne olmak gerçekten harika bir duygudur. İşte bu duyguyu tadabilmek için hamile kalınması muhtemel en uygun günleri hesaplayabilirsiniz. Her kadında farklı olan bu hamilelik için en uygun günlere ovulasyon günleri denmektedir. Ve kadınlar bu günlerde diğer günlere göre hamile kalma şansı çok daha yüksek olmaktadır. Bu günler genellikle 5 günü kapsamaktadır. Diğer günlerde hamile kalmak mümkün değildir. Bundan dolayı bu günleri iyi hesaplamak gerekmektedir.

Ovulasyon Testiyle Hamile Kalabilmek Mümkün Mü
Ovulasyon Testiyle Hamile Kalabilmek Mümkün Mü

En Uygun Yumurtlama Dönemi

Ovulasyon testinin sağlıklı bir şekilde yapılması için önce anne adayları yumurtlama dönemi ile ilgili yeterli bilgi sahibi olmalıdırlar. Ovulasyon testiyle hamile kalan bayanlar bu yumurtlama dönemlerini oldukça iyi takip etmiş ve gerekli bilgilere sahip bayanlardır. Hamile kalmak isteyen bayanların adet gördüğü dönemin ortasında yumurtalıklarında bulunan folikül ismi verilen keseciklerden yumurta salgılanmaktadır. İşte tam da bu tarih tutturulduğunda hamile kalma olasılığı oldukça tüksek seviyelerde olmaktadır.

Ovulasyon Testi Nasıl Uygulanır?

Kadınlar eczanelerden temin edecekleri bu testleri evde tek başınıza rahatça yapma imkânları bulunmaktadır. Uygulanacak bu testin tam ve net bir tarih vermesi için yani başarılı olması için sabah aç karnına ve ilk idrar örneğinizden verilmelidir. Eğer ilk idrar dışındaki idrarlardan bu örnek alınırsa başarı şansı oldukça azalacağı unutulmamalıdır. Bundan dolayı bu test yapılırken oldukça dikkatli olunmalıdır.

Ovulasyon Testi Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu testi uygulamadan önce olabildiğince az hatta neredeyse hiç su tüketmemeniz gerekmektedir. Alınan sıvı testin sonucunun değişmesine neden olmaktadır. Ayrıca en sağlıklı sonu sabahın ilk saatlerinde yapılan testten alınmaktadır. Ovulasyon testiyle hamile kalanlar testi yaptırmanda önce en az 2 saat hiçbir şey içmeyip sabahın ilk saatlerinde ilk idrarları ile bu testi yaptıranların olduğu gerçeği unutulmamalıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu