Yaşam

Pilot Lisansı Almak İçin Yapılması Gerekenler

Pilot Lisansı Almak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir? Sivil Havacılık Konusunda birçok sorular sorulmaktadır, bu sorulardan en önemlisi kariyerini pilot olarak yapmak isteyen ve uçuş eğitimini alan veya almakta olan öğrencilerin eğitim bittikten sonra havayollarında çalışabilme konusunda soruları çok olmaktadır. Diğer bir soruda pilot lisansı almak için yapılması gerekenler nelerdir?

Pilot Lisansı Almak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir? Son zamanlarda sıkça sorular sorulardan biri olan pilot lisansı almak için yapılması gerekiyor sorusuna yazımızda cevap veriyoruz. İşte detaylar..

Pilot Olmak İçin Başvuru Yapılacak Yerler

Mesleğini pilot olarak yapmak isteyen öğrenciler pilot olabilmek için Türkiye’de Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, Ulaştırma Bakanlığı, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yetki verilen Uçuş Eğitim Organizasyonları pilot eğitimlerini güvenli bir şekilde vermektedir. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yetki verilen uçuş okullarına ait listeler SHGM internet sitesi ve http://web.shgm.gov.tr/sektorel.php?page=ucusEgitimOrganizasyon dan öğrenilir. Uçuş eğitimini almak için en az Lise mezunu olunması gerekir. Fakat havayolu şirketleri üniversite mezunu kişileri tercih etmektedir. Bu nedenle lise mezunlarının şansı çok düşük olmaktadır. Üniversite mezunlarının da teknik eğitim almış olmaları gerekir. Pilot olmak içinde yabancı dili özelliklede İngilizceyi çok iyi bilmesi gerekir. Okulda verilen eğitim ve sınavlar İngilizce olarak yapılmaktadır. Anlama ve konuşma düzeyi çok iyi olmalıdır.

Pilot Lisansı Almak İçin Yapılması Gerekenler
Pilot Lisansı Almak İçin Yapılması Gerekenler

Pilot ATPL lisansını almak için belirli bir ücret ödenmesi gerekir. Bu ücretler okullara göre değişmekte yaklaşık 80.000 Euro olmaktadır. Yurdumuzdaki uçuş okulları eğitime ait maliyetleri eğitim gerçekleştiği sürede ödeme imkanı tanımaktadır.

Kariyerini pilot olarak yapmak isteyen kişilerin Eğitim süresi ortalama olarak 18 ay olmaktadır. Belirtilen bu sürede eğitimi tamamlayan kişiler pilot olma lisansını almış olurlar.

  • PPL Hususi Pilot Lisans Kursu Şartları:
  • 18 yaşından gün alınmış olması gerekir
  • Lise ve dengi okuldan mezun olmak
  • SHGM tarafından yetki verilmiş sağlık kurulundan sağlık raporu

PPL kursları 3 ve 6 ay devam etmektedir. Eğitim saati 45 saat ve gece isteğe bağlı olarak 50 saat uçuş eğitimi alırsınız. Bu eğitimden alınmış olan lisans hususi, eğlence ve hobi gibi uçuşları kapsamakta Havayolu şirketlerinde görev alamazlar. Bunun için ATPL olan Havayolu Nakliye pilotu olur kursuna gidilmesi gerekir.

ATPL Entegre Havayolu Nakliye Pilot Kursları

  • En az 18 yaşından gün alınmış olmak
  • Lise ve dengi okullardan mezun olunması gerekir
  • SHGM tarafından yetki verilmiş sağlık kurulu raporu
  • İyi derecede İngilizce konuşmak ve anlamak
  • SHGM tarafından verilen eğitimleri başarılı olarak tamamlamak
  • Uçuş yeteneği testini başarıyla geçmek

Verilmiş olan bu eğitimler sonrası kişiler havayollarında ikinci pilot olarak görev alabilirler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu