Teknoloji

Potansiyel Olarak Yaşanabilir Bir Gezegen!

Potansiyel Olarak Yaşanabilir Bir Gezegen! Yüz on yedi ışık yılı uzaklıkta bulunan ve potansiyel olarak yaşanabilir özellik sergileyen bir gezegen bulunduğuna dair haber paylaşımında bulunulmaktadır.

Potansiyel Olarak Yaşanabilir Bir Gezegen! İngiltere bilim insanları tarafından yapılan açıklamada, söz konusu yeni gezegenin keşfi ile alakalı duyuru yapılmaktadır. Potansiyel olarak insan yaşamının var olabileceği özellikler sergileyen yeni keşfedilen bu gezegen, dünyadan oldukça uzak bir konumda yer almaktadır. Açıklanan gezegenin ölmek üzere olan bir yıldızın etrafında bulunduğu da ifade edilmektedir.

Potansiyel Olarak Yaşanabilir Bir Gezegen!
Potansiyel Olarak Yaşanabilir Bir Gezegen!

Yaşam İçin Umut Olan Bir Gezegen

Bilim insanları, dünyaya çok fazla uzaklıkta yer alan bir yıldızın yakınlarında bulunan ve insan yaşamının sürdürebileceği özellikler taşıyan bir gezegen olabileceğine yönelik inançlarını paylaşmaktadır. Bilim insanlarının bu öngörüsü doğrulanır ise, beyaz cüce olarak isimlendirilen yıldızın yörüngesi içerisinde dönmekte olan ve potansiyel olarak insan yaşamını destekleyen bir gezegenin varlığı ortaya konulmuş olacaktır.

Ayrıca söz konusu gezegen, ölmek üzere olan yıldızın yaşamını sürdürmesi için çok sıcak yahut da çok soğuk özellik taşıyan bir yaşanılır bölge olmadığı tespitinde de bulunulduğu detayı, ifadede yer almaktadır. Royal Astronomical Society tarafından aylık olarak yayımlanan duyurularda, bu çalışma yer almaktadır. Araştırma çalışmasını yöneten üniversite Collega London içerisinde çalışan gökbilimci bilim insanları, bu gözlemin tamamı ile yeni olduğunun altını çizmektedir.

Güneş Gibi Beyaz Cüce Bir Yıldız

Beyaz bir cücenin yaşanabilir bölgesi içerisinde ilk defa böyle bir şeyin gözlemlendiğini ifade eden bilim insanları, bundan dolayı başka bir gezegen içerisinde yaşam olasılığının varlığına dair ümitlerin arttığına değinmektedir. Büyük boyuttaki yıldızların ölmesi sonrasında karadeliklere dönüştüğü bilinmektedir. Güneş gibi daha küçük boyutlarda olan yıldızlar ise beyaz cüce adı verilen nesnelere dönüşmektedir. İçeriğinde bulunan bütün nükleer özellik gösteren yakıtlarını tüketen bu cisimler, dış katmanlarını da kaybetmektedir.

Bir gezegen büyüklüğünde bulunan bu yıldızlar, ilk oluştukları zaman içerisinde mavimsi beyaz bir ışık yayması ile beyaz cüce olarak adlandırılmaktadır. Dünya’ya yaklaşık olarak yüz on yedi ışık yılı uzaklıkta bulunan ve yaşam emareleri taşıyan gezegen, beyaz cüce olarak adlandırılan yıldıza, dünyanın güneşe olan yakınlığından atmış kat daha fazla yakın bir mesafede olduğu düşünülmektedir.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu