Diyet

Protein Diyeti ve Protein İçeren Besinler

Protein Diyeti ve Protein İçeren Besinler Hangileridir? Protein diyeti ilk başlarda hızlı kilo kayıpları sağlaması sonucu bu diyeti uygulayanlarda oldukça büyük bir mutluluk uyandırmaktadır. Ancak bu diyetin planlanması çok dikkatli yapılmalıdır. Yoksa vücut ile ilgili bazı sorunlar ortaya çıkabilmektedir.

Protein Diyeti ve Protein İçeren Besinler Hangileridir? Kilo vermek isteyen herkes kilolarından hızlı bir sürede kurtulmak ister. Bunu isterken aynı zamanda aç da kalmak istemez. Hem aç kalmayayım hem de hızlı bir şekilde zayıflayayım diyorsanız protein diyetini uygulayabilirsiniz. Peki protein diyeti nedir, nasıl yapılır, etkileri nelerdir diyorsanız cevabı yazımızda..

Protein Diyeti Nedir?

Genellikle sporcular ve hızlı bir şekilde kilo vermek isteyenlerin tercihi olan protein diyeti, hayvansal ve bitkisel kaynaklı proteinleri tüketmek amacıyla planlanmış bir diyet çeşididir. Düzenli olarak protein içeren besinler yenilerek, yağdan uzak durulduğu için vücut açlık hissini az algılamakta böylece rahat bir şekilde kilo verilmektedir.

Protein Diyeti ve Protein İçeren Besinler
Protein Diyeti ve Protein İçeren Besinler

Protein Diyetinin Riskleri

Eğer bu diyet uygulamasında porsiyon miktarlarına gerektiği gibi dikkat edilmezse yüksek protein aynı zamanda yüksek yağ oranına sebep olacaktır. Bu durumda kolesterol ve karaciğer yağlanması gibi durumlar görülmeye başlanacaktır Ayrıca böbrek fonksiyonlarını da olumsuz etkileme durumu bulunmaktadır. Bununla birlikte gelecekte düşük karbonhidrata bağlı olarak vücudunuzun kan şekerinin düşmesine sebep olabilmektedir. Bu durum kişilerde karşı koyulamaz tatlı krizlerine ve yeniden karbonhidrat bağımlılığına itebilmektedir. Böyle durumlarda verilen kilolardan daha fazlası alma riski oldukça fazladır. Protein diyetinin riskleri bu şekildedir.

Protein Diyetinin Kuralları Nedir?

Bu diyeti uygularken en önemli nokta yağın asla kullanılmaması gerektiğidir. Çünkü bu diyet sıfır yağ kullanımı ve protein ağırlıklı beslenme ile kilo verme üzerine kuruludur. Bu diyet çeşidinin en önemli kavşağı ise kahvaltı ile akşam yemeği arasındaki ara öğünlerdir. Ara öğünlerde yoğurt tüketilmesi önerilmektedir. Yine fazla olmamak şartı ile bu ara öğünlerde peynir tüketilebilmektedir. Burada tüketilecek protein miktarını iyi hesaplamak gerekmektedir.

Protein İçeren Besinler

Yüksek miktarda protein içeren besinler şunlardır;

  • Yumurta
  • Beyaz et
  • Baklagiller
  • Süt
  • Yumurta
  • Yoğurt
  • Kabak çekirdeği
  • Peynir
  • Badem
  • Balık

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu