Diyet

Sağlık Diyet Hakkında Merak Edilen Detaylar!

Sağlık Diyet Hakkında Merak Edilen Detaylar! Vücut metabolizması günlük fonksiyonlarını yerine getirebilmesi, ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri almasının yanı sıra, su değerinin de eklenmesini beklemektedir.

Sağlık Diyet Hakkında Merak Edilen Detaylar! Günlük metabolizmanın ihtiyaç duyduğu su miktarı, insan vücudunun sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlamaktadır. Su, aynı zamanda tokluk hissi vermektedir. Metabolizmayı hızlandıran su, özellikle diyet uygulayanlar tarafından idrarlarının rengi ile net bir şekilde anlaşılabilmektedir. Su tüketiminin dengede olması, ne aşırı fazla ne de aşırı miktarda az tüketilmemesi gerekmektedir.

Diyette Su Dengesinin Ayarlanması

Diyeti uygulayan insanların yeterli su miktarını tüketmedikleri, idrarın renginin koyu sarı kıvamında olduğu zamanda anlayabilmektedir. Diyet uygulayan insanlar, her kilo başına günlük olarak yirmi beş ila otuz mililitre su içmek ile yükümlüdür.

Sağlık Diyet Hakkında Merak Edilen Detaylar!
Sağlık Diyet Hakkında Merak Edilen Detaylar!

Atmış kilo gibi bir değeri bulunan insan, günde en az bir buçuk litre yani sekiz bardak su tüketmek zorundadır. Kahve ya da çay tüketme alışkanlığı olan insanlar, sıvı özellikli olmalarından dolayı bunları da, su tüketimi kapsamına almaktadır. Uzmanlara göre bu sıvıların tüketilmesi, suyun yerini tutmamaktadır. Mutlak surette su tüketimine dikkat edilmesi gerekmektedir.

Kilo Kaybına Neden Olan Yağ Oranı

Diyet yöntemleri ile beslenme alışkanlığı kazanarak kilo vermek isteyen insanlar, bu esnada yağ oranlarının ne kadar olması gerektiği ile alakalı da bilgi merak etmektedir. Beden kitle endeksi olarak ifade edilen ideal ölçülerde metabolizmanın yağını hesap etme formülü, günümüzde en yaygın olarak kullanılan hesaplama yöntemini oluşturmaktadır. İnsanlar sahip oldukları kilo değerini, boy ölçüsünün karesine böldüğünde, elde edilen sonuç, beden kitle indeksini göstermektedir. Bu da, insanların ya zayıf ya normal ya da fazla kilolu yahut ta obezite içeren özellikler gösterdiğini ortaya dökmektedir.

Bu yöntem, insanlara pratik kullanım avantajı sunsa da, bilimsel olarak metabolizmada bulunan yağ oranı hakkında bilgi vermediğinin bilinmesi gerekmektedir. Yüzde yüz gerçeği yansıtmadığı, konunun uzmanları tarafından ifade edilmektedir. Asıl olan ve önemli görülen nokta, insan metabolizmasındaki yağ oranının miktarıdır. Bel çevresinin ölçümü ile de insanlar metabolizmadaki yağ oranını ortaya koyabilmektedir. Kadınların bel çevresinin seksen sekiz, erkeklerinki ise yüz iki santimi geçmemesi tavsiye edilmektedir. Ayrıca metabolizmada bulunan yağın oranını ölçmek amacı ile vücut analizi yapmakta olan cihazlar da kullanılabilmektedir. Deri kıvrım kalınlığının ölçülmesine yarayan cihazlar, yağ oranı hakkında fikir sahibi olmayı sağlamaktadır.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu