Diyet

Sağlıklı Diyet Hakkında Merak Edilen Detaylar!

Sağlıklı Diyet Hakkında Merak Edilen Detaylar! Ne yazık ki insanlar, kilo alımları ile alakalı yaşadıkları süreci, kilo verme noktasında gözden uzak tutmakta ve değerlendirmemektedir. Kilo verme işlemi tamamı ile bir süreç dahilinde gerçekleştirilmektedir.

Sağlıklı Diyet Hakkında Merak Edilen Detaylar! Kilonun alınması da, sürece bağlı olduğu gibi verilmesi de, belli bir süreç dahilinde ortaya koyula bilmektedir. Diyet uygularken insanların acele etmemesi ve devamlılığı sağlaması, diyetin başarısına doğrudan etki yapan davranışlar arasında yer almaktadır. Kilo verme amacı ile harcanan enerji, alınan enerjiden fazla olması gerekmektedir. Yakılan kalori her zaman alınan kaloriden fazla olunmalı ki, kilo verilebilsin.

Sağlıklı Diyet Hakkında Merak Edilen Detaylar!
Sağlıklı Diyet Hakkında Merak Edilen Detaylar!

Kilo Vermenin Bir Süreç Olduğunu Unutmak

Alınan kalorinin ne kadar olduğu ile yakından ilgilenmek ve durmadan kalori hesabı yapma gibi bir yanılgı da, insanlarda fazlası ile yer bulmaktadır. Her kalorinin asıl değerinin aynı olmadığı, zaman içerisinde insanların unuttuğu bir gerçektir. Metabolizma içerisinde farklı yolculuklara çıkan kaloriler, geri dönüş itibari ile de farklı olmaktadır. Hızlı bir şekilde kilo kaybetmek maksadı ile metabolizmanın hızlandırılması, ya da yağı yaktığı iddia edilen ilaç ve benzeri destek ürünlerinin kullanılması, yalnızca hekim ya da diyetisyen onayı ile gerçekleşmelidir.

Sağlıklı Bir Diyette Yaşanan Kilo Kaybı Değeri

Sağlıklı bir şekilde uygulanan diyet yöntemi sayesinde haftada ne kadar kilo verilebileceği konusunda Dünya Sağlık Örgütü bir öneride bulunmaktadır. DSÖ tarafından, sağlıklı kilo vermenin haftada yarım ila bir kilo arasındaki bir değere tekabül ettiği açıklanmaktadır. Haftada yarım kilonun altına düşülmediği müddetçe, insanların kilo veremiyorum ya da metabolizmam yavaşladı gibi yaklaşımlarda bulunması oldukça yanlış görülmektedir.

Haftada yarım ya da bir kilo kaybeden insanlar bazen, nerede yanlış yaptığını sorgulamaktadır. Ne yazık ki insanımızda, bir haftada fit olma gibi bir anlayış bulunmaktadır. Oysa bilimsel olarak açıklanan verilerdeki değer net olarak ortada durmaktadır. Uzmanlar, kilo vermenin bir süreç olduğunun altını çizdikleri kadar bu süreçte sabırlı olmanın da şart olduğunu belirtmektedirler.

Yağ ile Karbonhidrat Dengesi

Uygulanan diyet, metabolizmanın ihtiyacı olan protein ile yağ ve karbonhidrat dengesi içermek zorunda olduğunun altı, uzmanlar tarafından çizilmektedir. İnsan metabolizmasının günlük alması gereken karbonhidrat değeri yüzde elli beş ile atmış arasında değişkenlik göstermektedir. Bu oran protein de yüzde on iki ile on beş değerlerinde, yağ miktarında ise yüzde yirmi beş ila otuz oranlarında bir rakama karşılık gelmektedir. Şayet diyeti gerçekleştiren insan, özel bir diyet yöntemi uygulamakta ise bu oranlar değişkenlik gösterebilmektedir.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu