Yaşam

Salona Renk Katan Salon Bitkileri Nelerdir?

Salona Renk Katan Salon Bitkileri Nelerdir? Bahar mevsiminin gelmesiyle beraber uyuyan doğa uykusundan uyanır ve çiçeklenmeye başlar. İlk bahar ayların da çoğumuzun içinde bir sevinç, yeni başlangıç, müjde hissi uyanır. Sanki içimizde, çiçeklenen doğaya eşlik etme isteği vardır.

Salona Renk Katan Salon Bitkileri Nelerdir? Sizlerde bu duyguları paylaşıyorsanız ve içiniz kıpır kıpır iken yaşam alanınızda bir kaç değişiklik yapmak isterseniz. Hem mutlu hissedeceğiniz hem de salonununuz dekorasyonunu değiştirip farklı bir atmosfer katacak olan salon bitkilerinden başlayabilirsiniz.

Salona Renk Katan Salon Bitkileri Nelerdir
Salona Renk Katan Salon Bitkileri Nelerdir

Salonunuzda Yetiştirebileceğiniz En Popüler 10 İç Mekan Bitkisi

1-Salon Sarmaşığı Bitkisi

2-Antoryum (Flamingo Çiçeği)

3-Zeze Bitkisi

4-Barış Çiçeği

5-Telgraf Çiçeği

6-Orkide

7-Kaktüsler

8-Atatürk Çiçeği

9- Aşk Merdiveni

10- Begonya Çiçeği

Salon Bitkileri aynı zamanda dekorasyon, iç mekan bitkisi olma özelliği taşırlar. Bu özelliklerinden dolayı da sizi üzmeyecek, bakımı oldukça kolay olan bitkilerdir. İç mekan bitkileri ev ortamında uzun süre hayatta kalma, büyümeye ve çoğalmaya uygun yapılara sahiplerdir. Sadece salon bitkilerinin bakımı ve bitkilerin özellikleri hakkında birkaç bilgiye sahip olmanız gerekiyor.

Salon Bitkileri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

-Salon bitkileri ev ortamına çabuk uyum sağlarlar ve uzun süre hayatta kalırlar.

-Salon bitkileri diğer bitkiler gibi ortamda ki karbondioksiti emerek yerine oksijen üreten bitkilerdir.

-Salon bitkilerinin su ihtiyacı birbirinden farklıdır. Nasıl ki sulanmayan bazı bitkiler ölürse fazla sulama sonucu da bazı bitkilerin kökleri çürür ve ölürler.

-Bitkilerinizi klorsuz su ile sulamalısınız ve ya içme suyunuz tercih edebilirsiniz.

-Tropikal bitkilerin nem daha fazla ihtiyaçları vardır. Bunun için tropikal salon bitkiniz için saksı altına çakıl taşı yerleştirebilir ve sprey şişe yardımıyla yapraklarını düzenli nemlendirebilirsiniz.

-Salon bitkileri ortama çabuk uyum sağlarlar ama yerlerini çok sık değiştirmek bitkilerinizi olumsuz etkiler.

-Salon bitkileri de türlerine göre; güneş ışığına yada gölgeye ihtiyaç duyarlar. Türene göre doğru seçim yapmalısınız.

-Gübre kullanımı bitkileriniz için faydalıdır. Düzenli gübre kullanımı tercih edebilir ve her yılda bir kez toprak değişimi yapabilirsiniz.

-Salon bitkilerinizi budamanıza gerek yoktur türlerine göre bazı aylarda yaprakları sararır. Sararan yapraklarını kesmeniz yeterli olacaktır.

-Ortamda ki nem oranının dengelenmesi ve bitkilerinizin sağlıklı büyümesi için salonunuzu kısa sürelerle havalandırmalısınız.

Aynı zamanda bitkilerinize isimler koyabilir, onlarla sohbet edebilirsiniz. Bitkilerde insanlar ve hayvanlar gibi canlı varlıklardır. Bulundukları ortam, bakımları, gördükleri ilgi daha hızlı serpilip güzelleşmelerine yardımcı olur. Adeta bir çocuk ve ya evcil hayvanınız gibi ilgi ve sevgiyle yaşarlar.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu