Güzellik

Sigara ve Alkolün Cilt Üzerindeki Olumsuz Etkileri

Sigara ve Alkolün Cilt Üzerindeki Olumsuz Etkileri Nelerdir? Kötü alışkanlıklar iç organlarımız kadar vücudumuzdaki en büyük organ olan cildimize de büyük zarar vermektedir. Cilt sağlığını direk şekilde olumsuz tehdit eden bu alışkanlıklardan uzak durmak oldukça önemlidir.

Sigara ve Alkolün Cilt Üzerindeki Olumsuz Etkileri Nelerdir? Alkol ve sigara kullanımın vücuda olumsuz etkileri saymakla bitmez. Güzellik ve bakıma dair her şey konuşulurken bu olumsuzluklardan bahsetmemek neredeyse imkansızdır. Sigaranın ciltte bıraktığı tahribatlar gözle görünür derecelere ulaşabilir. Ciltte lekelenme, kararma, akne, sivilce, ton eşitsizliği, cilt altı tabakaların tahribatı, yıpranma, sarkma gibi sayısız olumsuz etki sıralanabilir. Alkol de aynı etkileri cilt üzerinde bırakmaktadır.

Sigara ve Alkolün Cilt Üzerindeki Olumsuz Etkileri
Sigara ve Alkolün Cilt Üzerindeki Olumsuz Etkileri

Sigara ve Alkolün Cilde Zararları

Cildi temelde en çok besleyen organlardan birisi ciğerlerdir. Ciğerlerde yaşanacak herhangi bir problem ciltte ciddi sorunlara yol açabilir. Sigara ve alkolün de en çok akciğer ve karaciğerimizi etkilediğini biliyoruz. Bu sebeple ciğer gerekli oksijeni ve dolaşımı sağlayamadığı için cilt pigmentleri ve sağlığında da ciddi sorunlar görülmektedir. Ayrıca ciğerlerde yaşanacak olan bu problem sivilce ve akne oluşumuna da sebebiyet vermektedir. Bunun yanı sıra sigaranın en çok etkilediği bir diğer organımız da ağzımızdır. Ağız sağlığı demek tüm vücudun sağlığı demektir. Ağız sağlığının bozulması ile birlikte cilt de bundan ciddi şekilde etkilenebilir.

Alkol karaciğere ciddi bir baskı uyguladığından kolajen, protein, vitamin gibi maddelerin dönüştürülmesi konusunda eksik kalacaktır. Bu maddeler cildimizin en ihtiyacı olan yapı taşlarıdır. Dolayısıyla cildimiz bu durumdan da doğrudan etkilenir. Güzellik ve bakıma dair her şey denildiğinde cildimizin pis havadan ve dumandan korunması konusu da önem arz eden konulardandır. Sigara dumanına uzun süreler maruz kalan bir ciltte yine akne ve sivilce oluşumu başlar. İçerisinde ağır metaller, nikotin ve yüzlerce kimyasalın bulunduğu tütün mamullerinin dumanı ciltte ciddi tahribata yol açacaktır. En temelde bu maddelerin kullanımı sadece iç organlarımıza değil cildimize de kötü etki edecektir. Alkol ve sigara gibi kötü alışkanlıklar insanın enerji depolarını da yerle bir eder. Bu sebeple daha enerjik ve yorgun görünmenize sebebiyet verecektir. Cildinizin de olduğundan yaşlı ve yıpranmış görünmesine sebep olacaktır. Tüm bu olumsuz etkilerinin yanı sıra cilt genetiğinizi bozarak ilerleyen yaşlarda olduğunuzdan daha yaşlı görünmenize sebep olur.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu