Sağlık

Taze ve Kuru Kayısının Faydaları Nelerdir?

Taze ve Kuru Kayısının Faydaları Nelerdir? Kayısının faydaları saymakla bitmez. A ve E vitamini açısından zengin olan kayısı, lif ve antioksidan içermektedir. Zengin bir potasyum kaynağı olan kayısının faydaları nelerdir, hangi hastalıklara iyi gelir gibi bir çok merak edilen soruyu sizler için yanıtladık.

Taze ve Kuru Kayısının Faydaları Nelerdir? Dünya piyasasında kayısı da en büyük paya sahip olan Türkiye Cumhuriyetinde yaşadığımız için bu besini bulmak pek de zor değil gibi. Besin değerleri konusunda gerçekten çok üstün düzeyde olan kayısının pek çok faydası bulunuyor.

Taze ve Kuru Kayısının Faydaları

En çok bilinen faydaları bağırsak hareketlerini canlandırıp sindirimin son evresini iyi halletmesidir. Ayrıca cilt, göz, saç  sağlığına da iyi geldiği söylemler arasında bulunuyor. Neyse fazla uzatmadan lafı geçelim kayısının faydalarına.

Bir insanın ortalama günlük ortalama sindirim için ihtiyacı olan besin lifi 100 gramdır. Ne yazık ki çoğu insan günümüzde bunun yarısı kadar bile alamamakta daha doğrusu kendi isteğiyle almamakta ve aşırı kilo alımı, kabızlık gibi şikayetler baş göstermektedir. Kayısıda ortalama günlük lif ihtiyacımızın 25 de 1 i bulunur kısacası günde 5 kayısı tüketerek sindirim sisteminizi %20 oranla daha fazla hızlandırabilir ve fazla kilolarınızdan kurtulma şansına sahip olabilirsiniz.

Taze ve Kuru Kayısının Faydaları Nelerdir
Taze ve Kuru Kayısının Faydaları Nelerdir

Kayısıya rengini veren madde havuçtaki gibi karotendir ve ekstradan lüteine de sahiptir. Bunun üzerine yapılan araştırmalar karoten ve liütein pigmentlerinin göz sağlığınızı korunmanıza yardımcı olduğunu ve toplumumuzda yaygın olan göz hastalıklarının riskini düşürdüğünü kanıtlar. Özellikle sarı nokta hastalığına deva olarak bilinmektedir.

Gelelim birde kuru kayısının önemli bir faydasına değinelim; Kuru kayısıda oldukça zengin olan demir elementinin eksikliğinde vücudunuzda halsizlik, baş ağrısı, baş dönmesi, saçınız ve cildinizin renginin solması gibi belirtiler görülen Fe elementi kanın tüm dokulara ve organlara oksijen taşımasını sağlayan kırmızı kan hücrelerinin yapımında kullanılır. 100 g kuru kayısıda 6 g demir bulunmaktadır ve bu şekilde sebze ve meyveler arasında kayısı demir bakımından en zengini olmaktadır. Sadece 100 g kayısıda bulunan demir miktarı  günlük olarak almanız gereken demir miktarının %35’ine denk gelmekte. Demir eksikliği yaşıyorsanız kuru kayısı sizin için vazgeçilmez olacaktır.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu