Sağlık

Trigliserid Nedir, Trigliserid Yüksekliğinin Nedenleri

Trigliserid Nedir, Trigliserid Yüksekliğinin Nedenleri Nelerdir? Kan bulunan lipit yani bir diğer değiş ile yağ türüne trigliserid denilmektedir. Tüketilen bazı gıdaların içeriğinde ki kalorilere vücut ihtiyaç duymamaktadır. İhtiyaç olmaması sebebi ile vücut bu kalorileri trigliseride dönüştürmektedir. Bu dönüşüm de yağ hücrelerinde depolamaya sebebiyet vermektedir. Oldukça önemli olan bu değerlerin mutlaka takip edilmesi gerekir. Peki, Trigliserid Nedir? Trigliserid belirtileri ve tedavisi nelerdir? Konuları en fazla merak edilen hususlardandır.

Trigliserid Nedir, Trigliserid Yüksekliğinin Nedenleri Nelerdir? Vücudun gerek duyduğu durumlarda yağ hücrelerini depolayarak enerjiye dönüştürmektedir. Dönüşüm beraberinde kanda yer alan oranları doğrudan etkilemektedir. Kalp sağlığını olumsuz yönde etkilemesinden dolayı mutlaka kanda bulunan trigliserid seviyesini takip etmek gerekir. Yükselen değerleri kontrol altında tutmak için de tüketilen gıdalara özen göstermek önceliklidir.

Trigliserid Nedir, Trigliserid Yüksekliğinin Nedenleri
Trigliserid Nedir, Trigliserid Yüksekliğinin Nedenleri

Trigliserid Yüksekliğinin Nedenleri

Trigliserid değeri yüksek olan kişilerde başta karaciğer olmak üzere kalp ve pankreasa bağlı şekilde gerçekleşebilecek hastalıkları tetikleme ihtimali vardır. Oldukça tehlikeli olan Trigliserid yüksekliği tip 2 diyabet, metabolik sendrom ve obezite gibi hastalıklara sebebiyet vermektedir. Son derece dikkat edilmesi gerektiği unutulmamalıdır. Çok yönlü etki oluşturan Trigliserid yüksekliği nedenleri listesini şu şekilde oluşturabiliriz;

  • Günlük olarak harcanması gereken enerjinin tüketilen enerjiden düşük olması,
  • Aşırı kilo ve beraberinde de obezite,
  • Geçmişten gelen irsi yani ailede bulunan kişilerde yüksek seviyelerde kolesterol olması ve trigliserid yüksekliğinin görülmesi,
  • Yüksek oranda sigara bağımlığı ve sıklıkla tüketilen alkol,
  • Bireyin sağlıksız ve de dengesiz şekilde beslenmesi,

Trigliserid Yüksekliğinin Tedavisi

Değerler konusunda en fazla takip edilmesi gerekenlerin başında Trigliserid seviyesidir. Çünkü trigliserid yüksekliği meydana geldiğinde kalp krizi ihtimalini arttırmaktadır. Tedavi konusunda da doğrudan Trigliserid yüksekliğinin tedavisi şu şekildedir demek mümkün değildir. Uzman doktor tarafından gerekli takiplerin yapılması gerekir. Tedavi konusunda kişinin kendisi ile alakalı tüm etkenleri hesaba katması gerekir. Trigliserid seviyesinde oluşan yüksekliği tetikleyen gıdalardan uzak durmak öncelik olmalıdır. Ayrıca Trigliserid seviyesini etkileyen ve dengeleyen gıdalar tüketmek son derece önemlidir.

Trigliserid yüksekliğinin dengelenmesi için ilk başta yapılması gereken nokta alkol ve sigara gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durulmasıdır. Alkolden ve sigaradan uzak bir hayat sürmek öncelik olurken düzenli sporu da hayata entegre etmek gerekir. Doktorun yapmış olduğu tetkikler sonrası bazı ilaçlar günlük hayatınıza girecektir. Bu ilaçları mutlaka belirtilen kurallar doğrultusunda almalısınız.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu