Sağlık

Tüp Bebek Tedavisinde Olumsuzluklar ve Sonuçlar

Tüp Bebek Tedavisinde Olumsuzluklar ve Sonuçlar Nelerdir? Tüp bebek, çoğunlukla tercih edilen ve başarılı sonuçlar alınan bir yardımcı üreme yöntemidir. Ancak bu tedavi sonucunda her zaman pozitif sonuçlar elde edilmeyebiliyor. Bizde bu yazımızda merak edilen Tüp Bebek Tedavisinde Olumsuzluklar ve Sonuçlar Nelerdir sorusunun cevabını sizler için yanıtladık.

Tüp Bebek Tedavisinde Olumsuzluklar ve Sonuçlar Nelerdir? Tüp bebek tedavisi çocuk sahibi olmak isteyen ancak bazı sorunlar nedeni ile olamayan çiftler için genel olarak başarılı sonuçlar veren bir tedavi yöntemidir. Fakat istenmeyen ya da eksik durumlar sonrası tüp bebek tedavisinde olumsuzluklar ve sonuçları meydana gelmektedir.

Tüp Bebek Tedavisinde Olumsuzluklar ve Sonuçlar
Tüp Bebek Tedavisinde Olumsuzluklar ve Sonuçlar

Tedavi Sırasında Olumsuzlukların Nedenleri

Tüp bebek tedavisi sırasında bazen istenmeyen durumlar sonrasında tedavide olumsuzluklar yaşanmaktadır. Bu olumsuzların başlıca nedenleri bulunmaktadır. En önemli olan nedeni döllenmenin uygun bir şekilde oluşmamasıdır. Ayrıca tedavi yapılırken yumurta hücrelerinde kist oluşumu meydana gelmesi ve ana rahmin embriyo transferi zorluklarının yanı sıra rahim zarında bulunan bozukluklar neden olmaktadır. Bu tedavide rahim zarında olması gereken durumdan daha da çok kalın olması ve yumurta hücrelerinin iğneye aşırı derecede yanıt vermesi da başka bir nedendir.

Tüp Bebek Tedavisinde Yumurta Bulunmaması

Tüp bebek tedavisi sırasında kadınlar için bu süre zarfında kullanması gereken bazı ilaçlar vardır. Bu ilaçlar yumurtaların gelişmesi için çok önemli ve kesin sonuçlar için düzenli olarak kullanması gerekmektedir. Ancak düzenli ve doğru şekilde kullanılmayan ilaçlar nedeni ile tüp bebek tedavisi için yeterli yumurta rezervi oluşmayabilir.

Baba Adayında Sperm Bulunmaması

Tüp bebek tedavisi sırasında baba adayının spermlerinde kalitesizlik ya da hareketsizlik gibi durumlar görülürse ilaç kullanılması gerekir. Kullanılan ilaçlar sonrasında gerekli sonuçlar elde edilmediği taktirde tedavide olumsuzluklar oluşur ve tedavi iptal edilebilir. Bunun dışında erkeğe cerrahi yöntem ile sperm bulma işlemi yapılmaktadır.

Kanama Olması

Tüp bebek işleminin uygulanmasından sonra gebeliğin olup olmadığı konusunda bir süre beklemek gerekir. Bu süre içinde kadında oluşan kanamalar gebeliğin sonlanmasına ya da böyle bir ihtimalini olması durumunda hemen doktora baş vurmak gerekir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu