Sağlık

Zencefil ve Zerdeçalın Sağlığımıza İnanılmaz Etkileri

Zencefil ve Zerdeçalın Sağlığımıza İnanılmaz Etkileri Nelerdir? Zencefil ve zerdeçal, zencefilgiller familyasından olup; Asya, Hindistan, Arabistan’da ve bazı tropikal bölgelerde yetiştirilmektedir. Artık  hemen hemen her alanda kullanılmakta olan zencefil ve zerdeçal ülkemizde yetiştirilmemektedir. Fakat bazen  hobi amaçlı yetiştirildiği görülmektedir. Bu bitkiler Vietnam, Hindistan ve Endonezya gibi ülkelerden ithal edilmektedir.

Zencefil ve Zerdeçalın Sağlığımıza İnanılmaz Etkileri Nelerdir? Her aktarda kolaylıkla bulabileceğiniz zencefil ve zerdeçalın faydaları saymakla bitmiyor. Bizde bu yazımızda zencefil ve zerdeçalın faydalarını ele aldık.

Zencefilin Faydaları Nelerdir?

Anavatanı güneydoğu Asya olan zencefil sağlıktan kozmetiğe, kına renklendiricisinden yiyeceğe kadar birçok faydası vardır. Bunların en başında, sindirim bozukluklarına olan iyileştirici etkisi gelir. Mide bulantısına da iyi gelen zencefil yatıştırıcı özelliği, ishal kesici ve gaz söktürücü özellikleri de vardır.

Zencefil ve Zerdeçalın Sağlığımıza İnanılmaz Etkileri
Zencefil ve Zerdeçalın Sağlığımıza İnanılmaz Etkileri

Kolon, prostat ve yumurtalık kanserini önleyici etkisi olan zencefil ayrıca astım ve diyabet tedavisinde de kullanılmaktadır. Yemeklere tat katmak için kullanılan zencefil toz şeklinde olup baharat olarak kullanılmaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendirici ve metabolizmayı hızlandırıcı etkisi vardır. İçeriğinde “gingerol” güçlü bir iltihap önleyici bulunur. Kanı temizleme özelliğine sahiptir. Ve kan akışını hızlandırır. Öksürüğü keser, grip, soğuk algınlık ve bronşit gibi rahatsızlıkların tedavisinde de oldukça etkilidir. Aynı zamanda cinsel gücü arttırdığı da biliniyor.

Zerdeçalın Faydaları Nelerdir?

Diğer bir adı “Hindistan safranı” olan zerdeçalın kökeni Hindistan’dır. Yemeklere ve giysilere renk vermek amacıyla da kullanılır. Zerdeçalın içeriğinde bulunan “curcumin” molekülünün kanser önleyici ve iyileştirici etkisi bulunur. Zerdeçal suyu karaciğere iyi gelecek bileşenler içerir. Ayrıca zerdeçal suyu midedeki asit oranını dengeler. Ayrıca meme kanseri ve cilt kanseri  önlenmesine yardımcı olur. Geçtiğimiz günlerde Alzheimer’a yakalanma riskini azalttığı da ortaya çıkmıştır. Zerdeçal da yine zencefil gibi diyabet, kolestrol ve sindirim problemlerine karşı etkilidir. Bağışıklık sistemini de güçlendirir. Toksin temizleyici özelliği de bulunan zerdeçal aynı zamanda iyi bir gaz söktürücüdür. Depresyon etkisini azaltır ve iyi bir iltihap gidericidir.

Öte yandan, şifa deposu olarak bilinen zerdeçal gerektiğinden fazla tüketildiğinde kalp çarpıntısı, mide bulantısı ve kan sulanmasına yol açar. Her şeyde olduğu gibi zerdeçalında çoğu zarardır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu